Trwa ładowanie...
d1s91w8

Madryt. Fiasko rozmów na szczycie klimatycznym. Spotkanie bez porozumienia

Bez przełomu - tak można określić zakończony w niedzielę szczyt COP25 w Madrycie. Delegaci z blisko 200 krajów, którzy obradowali ws. handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, podkreślili jedynie "pilną potrzebę" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Madryt. Obrady szczytu COP25 skończyły się bez porozumienia
Madryt. Obrady szczytu COP25 skończyły się bez porozumienia (PAP, Fot: PAP/EPA/zipi)
d1s91w8
  • Rozmowy w Madrycie zakończyły się bez porozumienia
  • Liderzy dyskutowali ws. handlu uprawnienia do emisji CO2
  • Kolejny szczyt klimatyczny zaplanowany jest na 2020 rok w Glasgow

Pomimo wydłużenia madryckiego szczytu o 2 dni - delegaci z prawie całego świata nie zdołali osiągnąć konsensusu ws. porozumienia klimatycznego. Podobnie jak w zeszłym roku w Katowicach dyskutowano ws. wdrażania w życie postanowień paryskich z 2015 roku. Głównym powodem spotkania było opracowanie mechanizmu funkcjonowania artykułu 6 porozumienia sprzed 4 lat, czyli systemu handlu emisjami.

Catherine Abreu z Climate Action Network - cytowana przez agencję AFP - przekazała, że tekst wspólnego oświadczenia delegacji skupia się jedynie na podjęciu "pilnych działań" w celu "zmniejszenia luki między zobowiązaniami a celami porozumienia paryskiego, aby ograniczyć globalne ocieplenie do +2 st. C, a nawet +1,5 st. C".

d1s91w8

Kanadyjka nie kryła jednak, że język końcowego oświadczenia jest "krzywy", a rezultaty szczytu "mierny". Dodała, że w wyniku braku porozumienia wszystkie kraje będą musiały opracować nowe koncepcje klimatyczne przed kolejną konferencją klimatyczną w przyszłym roku w Glasgow.

Abreu wtórował także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Według szefa ponadnarodowej organizacji "stracona została ważna okazja do tego, by poradzić sobie z kryzysem klimatycznym".

- Społeczność międzynarodowa straciła ważną okazję do wykazania się większymi ambicjami w zakresie łagodzenia skutków, dostosowania się i finansowania w obliczu kryzysu klimatycznego - oświadczył Guterres. Portugalczyk dodał, że nie można się teraz poddawać i należy przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

d1s91w8

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: wnp.pl

Zobacz też: Dobitny sondaż o Banasiu. Reakcja Radosława Fogla

d1s91w8

Podziel się opinią

Share

d1s91w8

d1s91w8
Więcej tematów