Trwa ładowanie...

Madryt. Fiasko rozmów na szczycie klimatycznym. Spotkanie bez porozumienia

Bez przełomu - tak można określić zakończony w niedzielę szczyt COP25 w Madrycie. Delegaci z blisko 200 krajów, którzy obradowali ws. handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, podkreślili jedynie "pilną potrzebę" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Share
Madryt. Fiasko rozmów na szczycie klimatycznym. Spotkanie bez porozumienia
Źródło: PAP, Fot: PAP/EPA/zipi
d2k6rhd
  • Rozmowy w Madrycie zakończyły się bez porozumienia
  • Liderzy dyskutowali ws. handlu uprawnienia do emisji CO2
  • Kolejny szczyt klimatyczny zaplanowany jest na 2020 rok w Glasgow

Pomimo wydłużenia madryckiego szczytu o 2 dni - delegaci z prawie całego świata nie zdołali osiągnąć konsensusu ws. porozumienia klimatycznego. Podobnie jak w zeszłym roku w Katowicach dyskutowano ws. wdrażania w życie postanowień paryskich z 2015 roku. Głównym powodem spotkania było opracowanie mechanizmu funkcjonowania artykułu 6 porozumienia sprzed 4 lat, czyli systemu handlu emisjami.

d2k6rhd

Catherine Abreu z Climate Action Network - cytowana przez agencję AFP - przekazała, że tekst wspólnego oświadczenia delegacji skupia się jedynie na podjęciu "pilnych działań" w celu "zmniejszenia luki między zobowiązaniami a celami porozumienia paryskiego, aby ograniczyć globalne ocieplenie do +2 st. C, a nawet +1,5 st. C".

Kanadyjka nie kryła jednak, że język końcowego oświadczenia jest "krzywy", a rezultaty szczytu "mierny". Dodała, że w wyniku braku porozumienia wszystkie kraje będą musiały opracować nowe koncepcje klimatyczne przed kolejną konferencją klimatyczną w przyszłym roku w Glasgow.

Abreu wtórował także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Według szefa ponadnarodowej organizacji "stracona została ważna okazja do tego, by poradzić sobie z kryzysem klimatycznym".

d2k6rhd

- Społeczność międzynarodowa straciła ważną okazję do wykazania się większymi ambicjami w zakresie łagodzenia skutków, dostosowania się i finansowania w obliczu kryzysu klimatycznego - oświadczył Guterres. Portugalczyk dodał, że nie można się teraz poddawać i należy przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: wnp.pl

Zobacz też: Dobitny sondaż o Banasiu. Reakcja Radosława Fogla

d2k6rhd

Podziel się opinią

Share
d2k6rhd
d2k6rhd
Więcej tematów