PolitykaMacierewicz: podpisanie umowy ws. zestawów Patriot możliwe w tym roku

Macierewicz: podpisanie umowy ws. zestawów Patriot możliwe w tym roku

Jest szansa na podpisanie jeszcze w tym roku kontraktów na zestawy obrony powietrznej Patriot i elementy systemu artylerii rakietowej Homar - mówi minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Macierewicz: podpisanie umowy ws. zestawów Patriot możliwe w tym roku
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

"Szklanka do połowy pusta albo do połowy pełna"

Ostatnio firma Raytheon oferująca zestawy Patriot zapowiedziała przedstawienie ostatecznej oferty offsetowej, wskazała zarazem na te obszary, w których transfer technologii nie będzie możliwy.

Pytany przez Polską Agencję Prasową o znaczenie tych deklaracji dla rozmów o systemie Patriot dla Polski, Antoni Macierewicz powiedział, że "przyjął komunikat firmy Raytheon z dużym zadowoleniem". - Zawsze można powiedzieć, że szklanka jest do połowy pusta albo do połowy pełna. To jest na pewno postęp w stosunku do dotychczasowych rokowań i daje w istocie olbrzymią szansę na podpisanie kontraktu na pozyskanie przez Polskę systemu antyrakietowego Patriot jeszcze w tym roku - ocenił szef MON.

- Także po moich rozmowach z firmą oferująca elementy do systemu artylerii rakietowej Homar można spodziewać się, że kontakt zostanie podpisany jeszcze w tym roku - dodał. - Traktujemy niesłychanie poważnie zagrożenia związane z systemami rakietowymi, które muszą znaleźć skuteczną odpowiedź ze strony Polski. Oba te kontrakty taką odpowiedź rzeczywiście gwarantują - podkreślił Macierewicz.

Departament Stanu USA o sytuacji w Polsce: "Jesteśmy zaniepokojeni"

Modernizacja obrony powietrznej

Na początku września amerykańska korporacja Raytheon zapowiedziała przedstawienie do końca miesiąca oferty offsetu związanego z planowanym zakupem przez Polskę zestawów obrony powietrznej Patriot.

Zgodnie z memorandum podpisanym na początku lipca rząd USA zgadza się na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, jakiej mają używać wojska lądowe Stanów Zjednoczonych.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju. O wyborze zestawów Patriot do rozmów między rządami Polski i USA koalicja PO-PSL zdecydowała w kwietniu 2015 roku.

Wg zapowiedzi obecnego kierownictwa MON system wprowadzony w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 mld złotych.

usapolskamon

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)