Macierewicz milczy na temat związków WSI z Samoobroną
O godz. 17.30 w siedzibie BOR likwidator Wojskowych
Służb Informacyjnych, wiceszef MON Antoni Macierewicz, wypowie
się na temat nowo powstających służb wywiadu i kontrwywiadu
wojskowego. Na konferencji nie będzie mowy o związkach z
WSI dziennikarzy, czy Samoobrony - powiedział rzecznik Macierewicza Piotr Bączek. "Gazeta Wyborcza" dowiedziała się nieoficjalnie, że w raporcie na temat WSI takie informacje się znalazły.
PiS zapowiada rewelacje o "Ubekistanie", które pomogą jego rządowi utrzymać władzę - pisze "Gazeta Wyborcza".
W piątek wieczorem Macierewicz przedstawił prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu informację o pracach komisji likwidacyjnej WSI. Wcześniej Macierewicz przedstawił tę informację premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Premier powiedział piątkowej "Rzeczpospolitej": Znam już teraz zarys raportu o likwidacji WSI. I niebawem się państwo przekonacie, co tam jest. Tylko dla tej sprawy warto było zawrzeć tamtą koalicję. Powtarzam: tylko dla tego raportu było warto. Po to, aby ten "Ubekistan" zaczął być wreszcie podważany. Niestety, ten "Ubekistan" znowu dzisiaj się broni. Bo my nie mamy żadnych złudzeń, kto przygotował tę prowokację z taśmami- dodał premier. Zapewnił, że raport "na pewno ujawnimy".
Nieoficjalnie GW" dowiaduje się, że ważnym punktem raportu ma być analiza związków byłych oficerów WSI z Samoobroną.
Jednym z elementów raportu może być ujawnienie kulis walki o wpływy w wojsku na przełomie 1991 i 1992 r., w czasie gdy premierem był Jan Olszewski, a szefem MSW Macierewicz. Rząd pozostawał w ostrym konflikcie z prezydentem Lechem Wałęsą. Upadł, kiedy Macierewicz przekazał Sejmowi listę rzekomych agentów SB.
Kilka miesięcy wcześniej przedstawiciele rządu rozmawiali z generałami WP, sondując ich, po czyjej stronie wojsko opowie się w razie konfliktu. Te rozmowy przechwycił kontrwywiad WSI i z pominięciem swojego szefa Mariana Sobolewskiego ostrzegł Wałęsę, który przeprowadził kontrakcję- opowiada wysoki oficer WSI.
Jego zdaniem, ludzie Macierewicza chcą udowodnić tezę, że w 1992 r. Wałęsę od upadku uratowały wojskowe specsłużby.
W momencie likwidacji WSI miała się zakończyć misja Macierewicza, który od końca lipca jest wiceministrem obrony. Ale się nie zakończy. Pan Macierewicz stanie na czele kontrwywiadu wojskowego - twierdzi jego rzecznik Piotr Bączek. Wywiadem wojskowym ma według niego pokierować Witold Marczuk, do niedawna szef ABW, wcześniej dowódca warszawskiej straży miejskiej i jeden z najbardziej zaufanych ludzi Lecha Kaczyńskiego.
Bączek powiedział "Gazecie", że zakończyła się też weryfikacja byłych żołnierzy WSI. Z 2500 osób, które chciały dalej pracować w wywiadzie i kontrwywiadzie wojskowym, pozytywnie zweryfikowano ok. 600. (PAP)