Trwa ładowanie...
d47dkfh

Macedonia: UCK nie istnieje

Albańska Armia Wyzwolenia Narodowego (UCK) rozwiązała się i nakazała swoim członkom powrót do cywilnego życia - poinformował w czwartek jej przywódca Ali Ahmeti.

Share
d47dkfh

Od północy UCK jest formalnie rozwiązana - powiedział Ahmeti dziennikarzom w wiosce Szpikovica, na północnym zachodzie Macedonii, gdzie znajdowała się siedziba armii.

Armia Wyzwolenia Kosowa, podziemna organizacja Albańczyków z tej prowincji Serbii. W 1989 r. Belgrad pozbawił Kosowo autonomii - od tej pory Albańczycy, stanowiący 90% mieszkańców prowincji, walczą o jej przywrócenie.

Albańscy bojownicy dysponowali głównie sprzętem lekkim. Były to karabiny typu kałasznikow, karabiny maszynowe chińskiej produkcji i wszelka inna broń, którą udało im się zakupić lub zdobyć w inny sposób. Prócz tego dysponowali lekkimi moździerzami (prawdopodobnie kalibru 60 i 82 mm), ręcznymi granatnikami przeciwpancernymi RPG-7, granatami.

d47dkfh

Liczba bojowników była trudna do utalenia, lecz fachowcy oceniają ją na 300-700 ludzi. W dużej części byli to żołnierze z doświadczeniem, walczący już wcześniej w Kosowie. Wzmocnieni przez lokalnych nacjonalistów, stanowili poważną siłę, znająca dobrze teren i posiadającą wiedzę na temat walk partyzanckich.

Po pierwszym sukcesie armii macedońskiej i potępieniu działań separatystów przez Europę i USA znaleźli się oni jednak w dość trudnej sytuacji. Dodatkowo armia jugosłowiańska wkroczyła do strefy buforowej, odcinając ich od zaopatrzenia, które mogli jednak otrzymywać jeszcze z terytorium Albanii. (jask, aso)

d47dkfh

Podziel się opinią

Share
d47dkfh
d47dkfh
Więcej tematów