Trwa ładowanie...
d44k5xw

Macedonia: Robertson wzywa parlament do wypełnienia zobowiązań

Sekretarz generalny NATO George Robertson powiedział we wtorek, że albańscy rebelianci zgodnie z porozumieniem pokojowym złożyli broń i wezwał parlament macedoński do ratyfikowania reform konstytucyjnych.

Share
d44k5xw

30-dniowa misja NATO, której celem jest przejęcie broni składanej przez bojowników z albańskiej Armii Wyzwolenia Narodowego (UCK), kończy się w środę i rzecznik NATO oświadczył, że przejęcie 3.300 sztuk broni zakończy się zgodnie z planem.

Sceptycy nie mieli racji. Broń została przekazana i proces rozbrojeniowy trwa - powiedział Robertson na lotnisku w Skopje, rozpoczynając krótką wizytę w Macedonii. NATO się wywiązało i teraz kolej na parlamentarzystów.

Robertson powitał z zadowoleniem wstępne przyjęcie przez parlament w poniedziałek 15 kluczowych konstytucyjnych reform, po kilku tygodniach opóźnień, spowodowanych sprzeciwem ugrupowań nacjonalistycznych. We wtorek rozpoczęło się kolejne posiedzenie parlamentu macedońskiego.

d44k5xw

Moje przesłanie jest takie, że pokój jest w zasięgu (...) kraju, który niedawno był na krawędzi wojny domowej. Politycy tego kraju mają obowiązek spełnić swoje zadanie. My zrobiliśmy naszą część - dodał Robertson.

Zgodnie z wynegocjowanym przy pośrednictwie NATO porozumieniem pokojowym, albańscy rebelianci zgodzili się złożyć broń oddziałom Sojuszu, natomiast parlament macedoński - przeprowadzić reformy konstytucyjne zwiększające uprawnienia mniejszości albańskiej, która stanowi 25-35% ludności kraju.(aw)

d44k5xw

Podziel się opinią

Share
d44k5xw
d44k5xw
Więcej tematów