Macedonia: porozumienie w sprawie policji
Strony macedońska i albańska osiągnęły w niedzielę w Ochrydzie porozumienia w sprawie reformy policji, co dotychczas stanowiło przeszkodę w prowadzonych rozmowach mających na celu zakończenie rebelii albańskiej na północy Macedonii.
O porozumieniu powiadomiła osoba bliska prezydentowi Macedonii Borisowi Trajkovskiemu. Wiadomość potwierdził szef dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana, który przybył w niedzielę rano do Ochrydy w celu przyspieszenia negocjacji w sprawie zakończenia trwających od pięciu miesięcy walk. Solana powiedział, że umowa będzie sfinalizowana w poniedziałek, nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów.
Nieoficjalnie mówi się, że porozumienie oparte jest na ostatnich propozycjach przedstawionych przez wysłanników NATO i Unii Europejskiej. Narodowy skład policji ma odpowiadać strukturze etnicznej na poziomie kraju, a nie lokalnym, o co usilnie zabiegali liderzy partii albańskich.
Według źródeł macedońskich, porozumienie o reformie policji przewiduje, że w ciągu dwóch lat do 23% wzrośnie w niej udział policjantów pochodzenia albańskiego. Obecnie wynosi on 3%.
Inne ustępstwo strony macedońskiej dotyczy nominacji lokalnych szefów policji w miejscowościach o przewadze ludności pochodzenia albańskiego. Samorządy lokalne będą miały prawo opiniowania kandydatur proponowanych przez MSW.
Sprawa policji jest ostatnim spornym punktem w zawarciu porozumienia, które doprowadziłoby do zakończenia krwawego kryzysu na północy Macedonii. Od zawarcia porozumienia politycznego NATO uzależnia wysłanie do Macedonii swoich żołnierzy w celu rozbrojenia albańskich separatystów z Armii Wyzwolenia Narodowego. (mag)