Macedonia: będzie rozejm?
Unijny szef dyplomacji Javier Solana przyjechał w niedzielę do Macedonii, by spotkać się z prezydentem Borisem Trajkovskim i przywódcami partii macedońskich oraz przedstawicielami tamtejszych Albańczyków.
Tymczasem w nocy z soboty na niedzielę w regionie Tetova dochodziło do drobnych incydentów zbrojnych - podało macedońskie ministerstwo obrony. _ Dziesięć razy armia UCK łamała zawieszenie broni_ - głosi oświadczenie rzecznika resortu.
Solanie towarzyszy minister spraw zagranicznych Ukrainy Anatolij Złenko. Ukraina dostarczyła Macedonii śmigłowców i samolotów, które są używane przez armię tego kraju do walki z rebeliantami.
W środę przedstawiciele obu stron zgodzili się, że w regionach, w których Albańczycy stanowią co najmniej 20% mieszkańców, albański będzie drugim językiem urzędowym.
Obecnie główną kwestią sporną jest reforma policji. Albańczycy chcą, by skład etniczny policji odzwierciedlał stosunki w danym regionie. W regionach, w których Albańczycy stanowią większość, policja też byłaby w większości albańska. Oznaczałoby to faktyczne przejęcie przez Albańczyków kontroli nad tymi terenami.
Zachodni mediatorzy mają nadzieję, że w niedzielę dojdzie do przełomu w sprawie policji. (reb)