Trwa ładowanie...
ycipk-3ds4yf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ludzkie ciała, odchody i tony śmieci na "dachu świata"

Organizacja obrońców środowiska domaga się od władz Nepalu ustawienia przenośnych toalet na Mount Evereście, by himalaiści wybierający się na najwyższy szczyt Ziemi nie zanieczyszczali "dachu świata", pokrytego tonami śmieci od obozu bazowego po wierzchołek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ludzkie ciała, odchody i tony śmieci na "dachu świata"
(AFP)
ycipk-3ds4yf

- Ludzkie odpadki są oczywiście problematyczne. Moja opinia jest taka, że jeśli będziemy mieć toalety publiczne, to będą one wykorzystywane - oświadczył Szerpa Phinjo, przedstawiciel stowarzyszenia Eco Himal.

Liczne ekspedycje wnoszą ze sobą małe przenośne toalety, ale tragarze nie mają innej możliwości, jak załatwianie swoich potrzeb po prostu w śniegu - podkreślił.

Everest usiany jest śmieciami pozostawianymi przez ekspedycje. Leżą na nim również zamarznięte ciała zmarłych po drodze himlaistów.

ycipk-3ds4yf

Od czasu zdobycia najwyższego szczytu świata w 1953 roku przez Edmunda Hillary'ego z Tenzingiem Norgayem, w ich ślady poszło niemal 4 tys. alpinistów. Każdej wyprawie towarzyszy do niżej położonych obozów więcej osób.

Według Phinjo pomysł z przenośnymi toaletami zostanie przedyskutowany z rządem Nepalu w ramach o wiele większego planu przeciwdziałania zaśmiecaniu Himalajów.

Ale w świecie himalaistów pomysł przenośnych toalet nie budzi entuzjazmu.

- Lodowiec przemieszcza się w ciągu roku. Jeśli postawi się toalety, ruch lodu je zniszczy - ocenia Szerpa Wangchhu, który przewodniczy stowarzyszeniu Everest Summiteers Association.

ycipk-3ds4yf

Działacze nepalskich stowarzyszeń, działających na rzecz ochrony Everestu i zrzeszonych w Eco Everest Expedition, zebrali od 2008 roku ponad 13 ton śmieci, 400 kilogramów ludzkich odchodów oraz znieśli na dół ciała czterech himalaistów. Oceniają, że zbocza góry nadal zaściela 10 ton śmieci.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3ds4yf

ycipk-3ds4yf
ycipk-3ds4yf