Trwa ładowanie...
18-09-2014 14:55

Lucyna D. skazana na 25 lat za zabójstwo trójki swoich dzieci

Na 25 lat więzienia za zabójstwo trójki swoich nowo narodzonych dzieci skazał Sąd Okręgowy w Elblągu Lucynę D. z Lubawy (woj. warmińsko-mazurskie). Ciała noworodków znaleziono w zamrażalniku w lodówce, z której korzystała cała rodzina. Uzasadnienie wyroku jest niejawne.

Share
Lucyna D. skazana na 25 lat za zabójstwo trójki swoich dzieciŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
dgkpgau

O wysokości kary wymierzonej Lucynie D. poinformowała rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Dorota Zientara. Dodała, że kara 25 lat pozbawienia wolności jest karą łączną, ponieważ sąd rozpoznawał każde z zabójstw oddzielnie.

- Za zabójstwo pierwszego dziecka Lucynie D. wymierzono karę 10 lat więzienia, a za dwa pozostałe zabójstwa po 13 lat więzienia - powiedziała sędzia Zientara i dodała, że łączna kara orzeczona przez sąd jest zbieżna z wnioskiem prokuratora.

Sąd zwolnił Lucynę D. od kosztów sądowych i zaliczył jej na poczet kary 1,5 roku spędzonego w areszcie.

dgkpgau

Jak powiedziała Zientara, w mowie końcowej obrona Lucyny D. prosiła o zmianę kwalifikacji czynów zarzucanych kobiecie na popełnione nieumyślnie.

Proces Lucyny D. od maja toczył się za zamkniętymi drzwiami - sąd uznał, że za wyłączeniem jego jawności przemawia dobro najbliższej rodziny oskarżonej, w tym czwórki jej dzieci. Trójka zamordowanych noworodków występowała w tej sprawie w charakterze pokrzywdzonych.

Ciała trzech noworodków w zamrażalniku rodziny D. z Lubawy policja odkryła w kwietniu ub. r. Anonimowa osoba poinformowała wtedy śledczych, że Lucyna D. była w ciąży, a nie jest. Początkowo sądzono, że kobieta mogła sprzedać niemowlę, ale podczas przeszukania jej domu policja znalazła w zamrażalniku ciała dzieci. Kobietę aresztowano pod zarzutem zabójstwa, a - jak sugerował przed rozpoczęciem procesu obrońca Lucyny D. - ona sama miała się przyznać do nieumyślnego spowodowania śmierci dzieci.

Mąż Lucyny D. nie usłyszał w tej sprawie zarzutów (badania DNA wykazały, że to on był ojcem zmarłych dzieci). Prokuratura nie znalazła dowodów na to, że Janusz D. miał związek z tymi zbrodniami. Mężczyzna miał natomiast sprawę karną przed Sądem Rejonowym w Iławie za wieloletnie znęcanie się nad żoną; został za to skazany na karę więzienia w zawieszeniu.

Wyrok nie jest prawomocny.

dgkpgau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgkpgau
Więcej tematów