PolskaLublin ma być metropolią

Lublin ma być metropolią

Parlamentarzyści i samorządowcy Lubelszczyzny
protestują przeciwko eliminowaniu Lublina z grona metropolii w
projekcie najnowszej Koncepcji Polityki Przestrzennego
Zagospodarowania Kraju, przygotowanym przez Rządowe Centrum
Studiów Strategicznych. Ich zdaniem, ograniczy to miastu dostęp do
środków z UE.

W Koncepcji zagospodarowania kraju z 2001 roku aglomeracja lubelska była zaliczona do jednego z ośmiu potencjalnych europoli - ośrodków rozwoju społeczno-gospodarczego o znaczeniu europejskim. W nowej, obecnie opracowywanej, wersji tego dokumentu pojawił się projekt sieci metropolii w Polsce nieuwzględniający Lublina, ani żadnego innego miasta po wschodniej stronie Wisły.

"Tego rodzaju stanowisko jest w naszej opinii krzywdzące z powodu niedostrzegania roli Lublina jako najważniejszego ośrodka metropolitalnego wschodniej Polski" - głosi przyjęte wspólne stanowisko parlamentarzystów i samorządowców, skierowane do premiera Marka Belki.

Przypominają oni, że Lublin jest m.in. prężnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, pełni ważną rolę kontaktach między Europa Wschodnią a Zachodnią. "Jest ośrodkiem o najstarszej tradycji miejskiej w obszarze na wschód od Wisły z utrzymującą się do dzisiaj wiodącą rolą, skupiającym poważny potencjał demograficzny" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem parlamentarzystów, pozbawienie wschodniej Polski ośrodka metropolitalnego nie sprzyja polityce zrównoważonego rozwoju kraju. "To spowoduje, że Polska zostanie podzielona na Polskę klasy A i Polskę klasy B, której stolicą ma być Lublin" - uważa senator Krzysztof Szydłowski (SdPl).

Samorządowcy podkreślali, że nie ma jednoznacznych kryteriów kwalifikujących miasta do metropolii. "Trzeba brać pod uwagę funkcje miasta w regionie, w którym jest położone. I pod tym względem rola Lublina jest niebagatelna, a dla wschodniej Polski wiodąca. I na tym budujemy obecną i przyszłą rolę miasta jako metropolii, która ma ciągnąć za sobą rozwój regionu" - powiedziała dyrektor lubelskiej pracowni urbanistycznej Elżbieta Mącik.

"W tej propozycji koncepcji zagospodarowania przestrzennego kraju pozbawia się wschodnią część Polski chociaż jednego ośrodka, który byłby lokomotywą rozwoju tego obszaru" - dodała.

Posłowie zapowiedzieli, że złożą interpelacje, a senatorowie - oświadczenia senatorskie. Uczynili to już poseł Grzegorz Kurczuk (SLD) i senator Szydłowski.

Prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski podczas poniedziałkowego spotkania z parlamentarzystami z regionu podkreślił, że rządowy projekt Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013 zawiera zapisy, według których rząd chce prowadzić politykę rozwoju w oparciu o wspieranie obszarów metropolitalnych specjalnymi programami współfinansowanymi ze środków europejskich. "Oczywiście Lublin i cały region jest zainteresowany tym, aby z takich możliwości skorzystać" - powiedział.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)