PolskaLPR złożyła autopoprawkę do ustawy o IPN

LPR złożyła autopoprawkę do ustawy o IPN

Możliwość udostępnienia każdemu jego akt znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej, redefinicja zbrodni komunistycznej, wydłużenie okresu ścigania zbrodni komunistycznych, wzmocnienie pionu śledczego IPN - to główne założenia autopoprawki LPR do nowelizacji ustawy o IPN.

22.02.2006 | aktual.: 22.02.2006 14:07

"Nasza autopoprawka była konsultowana z IPN i ma na celu całościową zmianę ustawy o IPN. Chcemy, aby powstał spójny system prawny, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym" - powiedział na środowej konferencji w Sejmie poseł LPR Rafał Wiechecki. Zdaniem posła LPR, propozycje Ligi idą w kierunku oczekiwanym przez IPN i są - według niego - akceptowane przez Instytut.

Autopoprawka została złożona do marszałka Sejmu w poniedziałek. Wiechecki wyraził nadzieję, że Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o IPN autorstwa LPR jak najszybciej.

Poseł LPR powiedział, że najważniejszą proponowaną zmianą jest likwidacja "instytucji pokrzywdzonego", tak aby każdy mógł występować z wnioskiem do IPN o udostępnienie swoich akt. Zgodnie z projektem, IPN udostępni do wglądu kopie dokumentów dotyczących wnioskodawcy, z wyjątkiem dokumentów wytworzonych przez niego lub przy jego udziale, w ramach jego pracy w służbach bezpieczeństwa lub jako współpracownika tych służb

Wiechecki poinformował, że osoba, która wystąpi z wnioskiem o udostępnienie swoich akt w IPN, będzie mogła - za zgodą IPN - odtajnić te akta. Wtedy taka osoba będziemy mogła kserować te dokumenty, ujawniać nazwiska osób, które tam występują, również osób trzecich - zaznaczył.

Projekt modyfikuje definicję zbrodni komunistycznej poprzez wprowadzenie motywów zbrodni: politycznego i światopoglądowego. Wiechecki zaznaczył, że dotychczasowa definicja zbrodni komunistycznej "nie określała" motywów jej popełnienia. Jego zdaniem - według autopoprawki - ścigani będą przede wszystkim sprawcy przestępstw wymierzonych w grupy narodowe, wyznaniowe i polityczne, które działały na rzecz zachowania niepodległego państwa polskiego.

Autopoprawka wydłuża okres, w których mogą być ścigane zbrodnie komunistyczne - do 40 lat, jeśli zbrodnia dotyczyła zabójstwa, i 30 lat, jeśli dotyczyła innej zbrodni komunistycznej. Obecnie obowiązujące terminy to - odpowiednio 30 i 20 lat.

Projekt przewiduje też przyznanie prokuratorom IPN w sprawach zbrodni komunistycznych i nazistowskich wszystkich uprawnień prokuratora, także w sprawach podlegających orzecznictwu sądów wojskowych.

Projekt nowelizacji ustawy o IPN autorstwa LPR zakłada trzy zasadnicze zmiany w dotychczasowej ustawie o IPN. Po pierwsze, organ reprezentujący partię polityczną miałby być upoważniony do ubiegania się w IPN o teczki członków swojej partii.

Drugą zmianą byłoby upoważnienie redaktorów naczelnych mediów do ubiegania się w IPN o informacje dotyczące osób z życia publicznego. W ten sposób upoważniony dziennikarz miałby prawo wglądu lub skopiowania teczki dowolnej osoby publicznej.

Liga chce też nałożyć na IPN obowiązek wszczęcia postępowania z urzędu w sprawie pomówienia narodu polskiego, państwa polskiego lub grupy polskich obywateli o udział w organizowaniu lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)