LPR nadal gotowa do rozmów o koalicji
Prezes LPR Roman Giertych zapewnił, że Liga
jest nadal gotowa do rozmów na temat wejścia do koalicji rządowej.
Zaznaczył jednocześnie, że dla Ligi najważniejszym warunkiem w
ewentualnych dalszych rozmowach jest kwestia konstytucji
europejskiej.
W Sejmie LPR przedstawiła projekt uchwały, która przewiduje parlamentarny tryb ratyfikacji konstytucji europejskiej. Giertych zaapelował jednocześnie do pozostałych klubów parlamentarnych o odrzucenie eurokonstytucji.
Nadal jesteśmy gotowi do poważnej rozmowy, ale z tym warunkiem, że chcemy mieć możliwość realizacji swojego programu - zaznaczył prezes Ligi. Jednak, jak podkreślił, nikt nie dzwonił do niego w sprawie dalszego prowadzenia rozmów o wejściu Ligi do koalicji.
Według szef LPR, warto porozmawiać w gronie trzech partii, które w Sejmie "realnie tworzą większość" - PiS, Samoobrona i LPR.
W czwartek PiS, Samoobrona i grupa parlamentarzystów, którzy opuścili klub LPR, podpisały umowę koalicyjną. Na wejście do koalicji nie zdecydowało się PSL. Porozumienie nie daje większości w Sejmie. Koalicja dysponuje 218 głosami.
Jeżeli w Sejmie nie będzie większości dla rządu, to on nie będzie mógł niczego zrealizować. Czy w głosowaniu brakuje jednego głosu, czy 50 głosów, to to nie ma zaznaczenia. To głosowanie się przegrywa - zauważył polityk LPR.
Giertych nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy warunkiem wejścia LPR do koalicji jest odsunięcie od niej polityków, którzy opuścili w czwartek klub Ligi i założyli Narodowe Koło Parlamentarne: Bogusława Kowalskiego, Andrzeja Mańki, Roberta Strąka, Anny Sobeckiej i Gabrieli Masłowskiej.
Nie chciał też potwierdzić ani zaprzeczyć nieoficjalnym informacjom, że miałby rozmawiać z politykami PiS 3 lub 4 maja.
Jak zapewnił Giertych, Liga jest gotowa traktować elastycznie punkty, które przedstawiła jako warunki w rozmowach koalicyjnych. Najbardziej nam zależy na kwestii konstytucji europejskiej - powiedział Giertych. Jeżeli tu (w sprawie konstytucji europejskiej) nastąpiłoby zbliżenie poglądów, inne przeszkody programowe możemy zawiesić na kołku - dodał.
Poza kwestią konstytucji europejskiej, warunkami przystąpienia LPR do koalicji rządowej są m.in. obniżka podatków od przyszłego roku, z uwzględnieniem ulg prorodzinnych oraz zaprzestanie działań zmierzających do wprowadzenia Polski do strefy euro.