Trwa ładowanie...
d4ls1ec

LPR i ZChN razem w wyborach samorządowych

Deklarację powołania wspólnego komitetu wyborczego w wyborach samorządowych podpisali w środę przewodniczący kongresu Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych i przewodniczący Rady Naczelnej ZChN Stanisław Zając.
Share
d4ls1ec

Celem wspólnych działań Ligi i ZChN ma być integracja środowisk katolickich, narodowych, niepodległościowych oraz wystawienie wspólnych list w wyborach samorządowych.

LPR i ZChN zadeklarowały, że szczegóły porozumienia oraz zakres współpracy z innymi środowiskami politycznymi i społecznymi zostaną uściślone w umowie koalicyjnej, która ma być zawarta do końca lipca.

Giertych powiedział, że nie wiadomo jeszcze ilu będzie sygnatariuszy umowy koalicyjnej, ale możliwość startowania wspólnie z Ligą mają wszystkie ugrupowania, które startowały z list LPR w wyborach parlamentarnych i których kandydaci weszli do parlamentu. Według Giertycha, to do tych ugrupowań będzie należała decyzja, czy wystartują pod szyldem Ligi - tak jak w wyborach parlamentarnych - czy też podpiszą umowę koalicyjną.

d4ls1ec

Porozumienie będzie o wiele szersze niż z ZChN. Prowadzimy obecnie rozmowy m.in. z Ruchem Odbudowy Polski, Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich i Komitetem Wyborczym Rodzina-Ojczyzna Kazimierza Kapery. Koalicją są też zainteresowane dwa związki Zawodowe - powiedział lider Ligi. Jeden z tych związków to NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych.

Giertych poinformował, że koalicja będzie nosiła nazwę Liga Polskich Rodzin.

Według Giertycha, ugrupowania, które podpiszą umowę koalicyjną, będą mogły zaznaczać na liście wyborczej obok swoich kandydatów ich przynależność. Giertych zapowiedział, że podczas zaplanowanej na sobotę konwencji wyborczej LPR jej liderzy ogłoszą wstępną formułę startu w wyborach i zaproszą do wspólnego startu kolejne środowiska.

Według prezesa ZChN Jerzego Kropiwnickiego, umowa koalicyjna będzie dotyczyła wyborów do sejmików wojewódzkich, ale niewykluczone, że będzie sięgała także głębiej. Będziemy rozmawiali o kandydatach na prezydentów miast - powiedział Kropiwnicki, który ogłosił pod koniec maja, że będzie się ubiegał o funkcję prezydenta Łodzi. (and)

d4ls1ec

Podziel się opinią

Share
d4ls1ec
d4ls1ec
Więcej tematów