LPR i Samoobrona chcą komisji śledczej ws. Papały
LPR i Samoobrona złożyły w Sejmie
projekt uchwały powołującej komisję śledczą ds. wyjaśnienia
okoliczności zabójstwa byłego komendanta głównego policji gen.
Marka Papały. PiS raczej nie poprze projektu. Pomysł skrytykowała także
opozycja.
Krzysztof Sikora z Samoobrony i politycy Ligi: Janusz Dobrosz oraz Wojciech Wierzejski - podkreślali na konferencji prasowej w Sejmie, że nie chodzi o wyręczanie prokuratury. Jednak - jak mówił Sikora - "komisja śledcza powinna wszystko wyjaśnić i zamknąć sprawę raz na zawsze".
Kwestia śmierci generała Papały, od wielu lat nie jest w pozytywny sposób prowadzona, ani nie zmierza ku zakończeniu (...) trzeba zbadać powiązania Edwarda Mazura ze światem polityki, biznesu i ze światem przestępczym - dodał Sikora.
W miniony piątek Edward Mazur - podejrzewany o podżeganie do zabójstwa Papały - został zatrzymany przez FBI w USA. Polskie władze starają się o ekstradycję tego polonijnego biznesmena. Już raz - w 2002 roku - Mazura zatrzymano w Polsce, ale po przesłuchaniu został zwolniony. Wkrótce wyjechał z Polski.
Chcemy ujawnić publicznie mechanizm nieprawidłowego działania, funkcjonujący w państwie - mówił wiceszef Ligi Wojciech Wierzejski. Jak dodał, sprawa zabójstwa Papały jest "konkretna, ma wąski zakres treściowy, tematyczny i można ją zamknąć w kilka miesięcy z bardzo precyzyjnymi wnioskami".
Dotychczas zarzuty nakłaniania i współudziału w zabójstwie Papały postawiono dwóm gangsterom z grupy pruszkowskiej: Ryszardowi B. (w 2003 r.) i domniemanemu szefowi gangu Andrzejowi Z. ps. Słowik (w listopadzie 2005 r). "Słowika" zatrzymano w Hiszpanii, Ryszarda B. w Meksyku. Ten ostatni został już skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo domniemanego szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, "Pershinga".
Krzysztof Skiba z Samoobrony dodał, że komisja ujawniłaby powiązania Edwarda Mazura ze światem polityki, biznesu i światem przestępczym. Na ten cel działania komisji zwrócił też uwagę poseł Janusz Dobrosz, który przypomniał, że w sprawie byłego komisarza policji pojawiają się te same nazwiska, co w sprawie Orlenu: Kuna, Żagiel i Wiatr.
Zdaniem Wierzejskiego, komisja śledcza ds. zbadania okoliczności zabójstwa Papały byłaby "swoistą kontynuacją" komisji śledczej ds. PKN Orlen, ponieważ - jak ocenił - "mnóstwo wątków z afery orlenowskiej" dotyczy środowiska, z którym związany jest Edward Mazur.
Wierzejski poinformował, że projekt komisji śledczej został przedstawiony politykom PiS. Pytany, czy PiS popiera ten projekt Wierzejski powiedział, że PiS podejmie decyzje w ciągu najbliższych godzin. Są blisko poparcia - dodał.
Jednak klub PiS, choć formalnie nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, raczej nie poprze projektu. Wiceszef klubu PiS Krzysztof Putra, powiedział, że według PiS powołanie komisji śledczej mogłoby utrudnić działania prokuratury.
Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości Jędrzeja Jędrycha, powołanie komisji śledczej w tej sprawie nie ma sensu, ponieważ śledztwo prowadzone jest bardzo dobrze. Wszystkie osoby zaangażowane w to śledztwo rzetelnie wykonuja swoje obowiązki- podkreślił Jędrych.
Opozycja jest sceptyczna co do zasadności powołania komisji śledczej; chce, by prokuratura wyjaśniła okoliczności zabójstwa Papały.
Obawiam się, że komisja śledcza może to śledztwo spowolnić - powiedział Zbigniew Chlebowski (PO). Jak mówił, Platformie zależy na jak najszybszym zakończeniu śledztwa w sprawie zabójstwa Papały. Dlatego PO - tłumaczył - opowiada się za tym, by śledztwo prowadziła dalej prokuratura.
Poseł PO Bronisław Komorowski uważa, że pomysł powołania komisji śledczej w tej sprawie to element kampanii przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Jego zdaniem prokuraturze trzeba dać czas na pracę, ale nie pod kątem tego, jak jej praca wyglada na ekranie telewizyjnym.
Jan Bury (PSL) uważa, że komisja niepotrzebnie będzie wyręczać prokuraturę. Komisja śledcza nie wyjaśni zbyt wiele, bo to są sprawy bardzo poważne, kryminalne, bądź też na pograniczu mafijnym - powiedział. Zaznaczył, że do wyjaśnienia śmierci gen. Papały niezbędne są specjalistyczne środki, jakimi dysponuje prokuratura czy Centralne Biuro Śledcze.
Z kolei Ryszard Kalisz (SLD) ocenia, że wniosek w sprawie powołania komisji śledczej to "wotum nieufności" dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Zarówno LPR, jak i Samoobrona już podskakują w tym rządzie i chcą pokazać, że Ziobro sobie nie radzi - uważa Kalisz.
Jak mówił Kalisz, ma obawy, że "poseł Wierzejski będzie chciał zaistnieć" dzięki tej komisji. Poseł Wierzejski tak się na tym zna, jak ja na przykład na lataniu na motylu- dodał. Jednocześnie zapewnił, że SLD będzie wspierać wszelkie środki, które mogą być uruchomione dla znalezienia i ukarania zabójców generała Papały.
Sejm może powołać komisję śledczą do zbadania określonej sprawy. Powołanie, a także wybór członków komisji następuje bezwzględną większością głosów. Komisja nie może liczyć więcej niż 11 posłów; jej skład powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.