LPR forsuje swój projekt lustracji
Klub LPR zaapelował do marszałka
Marka Jurka o uzupełnienie porządku obrad obecnego posiedzenia
Sejmu o zaproponowany przez Ligę projekt nowelizacji ustawy
lustracyjnej. Dotyczy on utrzymania Sądu Lustracyjnego do czasu
zakończenia obecnie toczących się postępowań.
15.02.2007 | aktual.: 15.02.2007 13:34
Wedle projektu przygotowanego przez LPR, Sąd Lustracyjny miałby dokończyć rozpatrywanie spraw, które wszczął przed wejściem w życie ustawy z października 2006 roku, likwidującej Sąd Lustracyjny. Ta ustawa - już raz znowelizowana z inicjatywy prezydenta - wchodzi w życie 28 lutego.
Jak mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł LPR Andrzej Federowicz, nowelizacja zaproponowana przez Ligę umożliwiłaby przeprowadzenie postępowań lustracyjnych abp. Stanisława Wielgusa i byłego prezydenckiego ministra Andrzeja Krawczyka. Obaj wnieśli o autolustrację.
Parlament zakończył pracę nad prezydencką nowelizacją - która m.in. przywraca karną procedurę rozpraw, choć już nie instytucję Sądu Lustracyjnego - w środę. Tego samego dnia wieczorem prezydent podpisał nowelizację.
Jak zaznaczył wiceszef klubu LPR Robert Strąk, "jeśli ustawa zostanie opublikowana dzisiaj lub jutro rano" będzie możliwość, aby marszałek wprowadził projekt nowelizacji proponowany przez LPR do porządku dziennego jeszcze tego posiedzenia Sejmu.
Według Strąka, możliwe jest, by w piątek odbyły się w Sejmie trzy czytania projektu - czyli wszystkie etapy prac legislacyjnych. Wówczas - mówił - Senat mógłby zająć się propozycją Ligi na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Jak dodał, Liga chciałaby, aby jej nowelizacja weszła w życie również 28 lutego.
Abp Wielgus, w który we wtorek wystąpił o autolustrację, 7 stycznia zrezygnował z funkcji metropolity warszawskiego w związku z ujawnieniem znajdujących się w IPN dokumentów służb specjalnych PRL na temat jego współpracy z lat 70. Badały je dwie komisje - kościelna i powołana przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Obie stwierdziły, że są dowody, iż Wielgus co najmniej w latach 1973-78 zobowiązał się do współpracy z wywiadem PRL i wyrażał do tego gotowość; podpisał też dwa zobowiązania do współpracy. Wielgus obecnie jest arcybiskupem-seniorem warszawskim.
Krawczyk w ubiegłym tygodniu złożył dymisję (przyjętą przez prezydenta) w związku z ujawnieniem, że w 1982 r. podpisał zobowiązanie do tajnej współpracy z Wojskową Służbą Wewnętrzną (WSW)
. Krawczyk tłumaczył, że nigdy nie podjął współpracy; również wystąpił o autolustrację, na którą zgodził się w środę Sąd Lustracyjny.