Trwa ładowanie...
d452vfr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Łowcy cieni" z CBŚP - policjanci szukający najgroźniejszych przestępców

"Łowcy cieni" to policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, tworzący elitarną, tajną komórkę. Na co dzień zatrzymują lub odnajdują tych przestępców, którzy na listach poszukiwawczych zajmują najwyższe miejsca i poszukiwani są często od wielu lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Łowcy cieni" z CBŚP - policjanci szukający najgroźniejszych przestępców
(policja.pl)
d452vfr

O "łowcach cieni" lub inaczej "pościgowych" niewiele się mówi, bo ujawnienie jakichkolwiek informacji mogłoby zaszkodzić ich pracy, a nawet stanowić zagrożenie dla nich samych. Pracują często 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, na całym świecie.

- To oni szukają najpoważniejszych przestępców, często tych, którzy uciekli z Polski i ukrywają się za granicą. Ich komórka jest tajna, bo często muszą korzystać z różnego rodzaju narzędzi operacyjnych. Dlatego nie możemy ujawniać bliższych informacji - mówi Katarzyna Balcer z zespołu prasowego CBŚP.

Jak dodaje, wydział zajmujący się poszukiwaniami powstał w Centralny Biurze Śledczym w 2011 r. (CBŚ zostało wydzieloeo z KGP i przekształcone w CBŚP), utworzył go obecny zastępca komendanta CBŚP podinsp. Marek Boroń.

d452vfr

Na czym w praktyce polega praca "łowców cieni"? Chodzi m.in. - jak mówią nieoficjalnie policjanci - o pracę pod przykryciem. Ustalanie miejsca pobytu poszukiwanego trwa czasem miesiącami. Akcja musi być dokładnie zaplanowana i przygotowana. Funkcjonariusze działają w tajemnicy, bo tajemnica w tym przypadku jest gwarancją także ich bezpieczeństwa.

- Większość przestępców ukrywa się za granicą, bo tam jest łatwiej. Dodatkowo, jeśli byli w zorganizowanych grupach przestępczych mają międzynarodowe kontakty, które pozwalają im ułożyć sobie na nowo życie. Często mają nowe rodziny, nową tożsamość. By do nich dotrzeć, upewnić się, że to na pewno oni, policjanci muszą niejednokrotnie podszyć się pod osoby z ich otoczenia - przyznaje jeden z funkcjonariuszy.

Jak dodaje, poszukiwani często mają niemałe doświadczenie w ucieczkach; są więc bardzo trudnymi przeciwnikami.

"Łowcy cieni" nie są więc przypadkowymi policjantami. W tej komórce służą ci, którzy mają określone predyspozycje - dużą odporność na stres, wytrzymałość, predyspozycje psychofizyczne. - Praca pod przykryciem nie jest łatwa. Do tego dochodzą jeszcze sytuację nagłe, gdy np. odnajdą osobę poszukiwaną, zauważą ją w jakimś miejscu lub staną z nią "twarzą w twarz". Muszą wiedzieć jak się zachować, muszą potrafić zapanować nad emocjami, tak by poszukiwany nie uciekł, by udało się go zatrzymać - dodaje policjant.

d452vfr

Efektem ich pracy jest zatrzymanie, jak dotąd, 103 osób w Polsce i 80 za granicą. Wśród zatrzymanych przez "pościgowych" jest jeden z najdłużej poszukiwanych przestępców - Mariusz Sz. pseud. Kenes. Został przez nich "namierzony" w Hiszpanii, po 12 latach ukrywania się. Mężczyzna miał na swoim koncie udział w gangu przemycającym tony kokainy.

Najczęściej współpracują z policjami z takich krajów jak Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, Niemcy, Czechy i Słowacja. Tam często ukrywają się uciekający z Polski przestępcy.

Tylko w ciągu minionego, jednego tygodnia "Łowcy cieni" zatrzymali trzech poszukiwanych - 55-letniego Aloyana T., zamieszanego w przemyt znacznej ilości narkotyków z Ameryki Południowej do Europy, 26-letniego Wojciecha W. pseud. Spajki i 46-letniego Roberta Z.

"Spajki" poszukiwany był za udział w gangu zajmującym się wytwarzaniem, przemytem i wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych, a także czerpaniem korzyści z nierządu i handlem bronią. Z kolei Robert Z. miał na swoim koncie rozboje, porwania i przetrzymywanie zakładników, wpadł w Amsterdamie.

d452vfr

Podziel się opinią

Share

d452vfr

d452vfr
Więcej tematów