Łotysze wybierają przyszłość
W sobotę, o 7:00 rano czasu
miejscowego (6:00 czasu polskiego), rozpoczęło się na Łotwie
referendum w sprawie przystąpienia tego kraju do Unii
Europejskiej.
20.09.2003 | aktual.: 20.09.2003 07:57
Łotwa jest ostatnim z grupy 10 krajów zaproszonych w ubiegłym roku do przystąpienia do UE. We wszystkich pozostałych krajach tej grupy referendum już przeprowadzono, zawsze z wynikiem pozytywnym. Kraje te to (w kolejności przeprowadzenia referendum) Malta, Słowenia, Węgry, Litwa, Słowacja, Polska, Republika Czeska i Estonia, gdzie głosowano przed tygodniem.
W grupie zaproszonych jest jeszcze Cypr, gdzie referendum nie odbędzie się, bowiem członkostwo w UE ratyfikowane zostało przez Izbę Reprezentantów.
Wg sondaży, zwolennicy przystąpienia Łotwy do UE mają wyraźną przewagę nad przeciwnikami.
Oto najważniejsze informacje o Łotwie:
LUDNOŚĆ - 2,3 mln mieszkańców, z czego 58% to Łotysze, a 29% Rosjanie. Pozostałe 13% to Białorusini, Ukraińcy, Litwini, Estończycy i Polacy. Około 500 tysięcy rosyjskojęzycznych obywateli (22,3% ludności) nie ma obywatelstwa łotewskiego i nie może głosować.
OFICJALNY JĘZYK - łotewski.
OBSZAR - 64 589 km kw. Łotwa graniczy na zachodzie z Morzem Bałtyckim, na północy z Estonią, na południu z Litwą i na wschodzie z Białorusią i Rosją.
STOLICA - Ryga, liczy 741 tys. mieszkańców.
WYZNANIA - luteranizm, prawosławie, katolicyzm.
GŁOWA PAŃSTWA - prezydent Vaira Vike-Freiberga (kobieta).
PREMIER - Einars Repse na czele koalicji centroprawicowej od listopada 2002 roku.
SYSTEM POLITYCZNY - Republika Łotewska jest demokracją parlamentarną. Jednoizbowy 100-osobowy Sejm (Saeima) jest wybierany na czteroletnią kadencję.
GOSPODARKA - wzrost PKB w 2002 roku - 6,1%, bezrobocie - 8,5% inflacja 1,9%.