Trwa ładowanie...
d2se02s
nauka
10-08-2005 13:35

"Loty wahadłowców są potrzebne"

Loty załogowe oraz automatyczne są
komplementarnymi misjami w eksploracji kosmosu - uważa dyrektor
Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Zbigniew Kłos. Jak przypomina,
loty wahadłowców są też niezbędne do dokończenia budowy
Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

d2se02s
d2se02s

Wahadłowiec kosmiczny Discovery bezpiecznie wylądował we wtorek rano w Kalifornii. Misję tę śledzono w napięciu po katastrofie promu Columbia, do której doszło 2,5 roku temu. W amerykańskiej i brytyjskiej prasie pojawiły się jednak komentarze podważające sukces misji Discovery. Brytyjski "The Independent" nazywa ją wręcz "bezsensowną" i apeluje o skoncentrowanie się na bezzałogowych misjach w kosmos.

Rozważanie co jest większą siłą napędową w podboju kosmosu - misje załogowe czy automatyczne - jest jałową dyskusją - powiedział PAP prof. Kłos.

Astronom przyznaje, że jeśli chodzi o tworzenie nowej wiedzy i technologii misje automatyczne są tańsze i często bardziej spektakularne. Jednakże jest też pewien obszar badań zaplanowany do realizacji na orbicie, które mogą wykonać jedynie astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - dodaje.

Jego zdaniem, budowa Stacji Kosmicznej, która pochłonęła do tej pory ogromne fundusze, powinna zostać dokończona. Zresztą Europa i Japonia zbudowały już swoje moduły dla stacji, które wciąż znajdują się na Ziemi. Ich wyniesienie na orbitę jest zaś możliwe tylko przy pomocy amerykańskich wahadłowców - tłumaczy astronom.

d2se02s

Umowy międzynarodowe zobowiązują więc USA do kontynuowania programu lotów promów kosmicznych aż do roku 2010 - zauważa Kłos.

Czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest potrzebna? Na pewno w ogromnym stopniu umożliwiła rozwój infrastruktury i technologii kosmicznych - wskazuje astronom. Podobnie można się zastanawiać, czy ma sens budowa stacji polarnych - obrazowo porównuje Kłos - Na biegun też można zrzucić próbnik wielofunkcyjny, który przeprowadzi wszystkie eksperymenty. A jednak są tam ludzie, naukowcy prowadzą swoje badania.

Podobnie jest z kosmosem - wskazuje astronom. Według niego, nie można rozpatrywać eksploracji kosmosu w oderwaniu od pasji i psychologii człowieka. Ludzie chcą zaś latać w Kosmos. Być może takie podejście nie jest całkowicie racjonalne, trzeba to jednak uwzględnić - podkreśla szef CBK PAN.

Ponadto, zauważa Kłos, tzw. medycyna kosmiczna dostarczyła nowych wiadomości o fizjologii i reakcjach organizmu ludzkiego. Tylko podczas załogowych wypraw możliwe jest przebadanie samego człowieka w stanie nieważkości - dodał.

d2se02s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2se02s
Więcej tematów