Los Wrzodaka już przesądzony
Głównym punktem posiedzenia Rady Politycznej LPR, która ma się zebrać 15 października, mają być zmiany w prezydium Rady, w tym odwołanie jej przewodniczącego Zygmunta Wrzodaka - poinformował rzecznik klubu LPR Piotr Ślusarczyk. Wrzodak, który o zwołaniu Rady dowiedział się od Polskiej Agencji Prasowej, zapowiada, że poda decyzję o swoim odwołaniu do sądu.
Jego zdaniem, zwołanie Rady bez wiedzy przewodniczącego to złamanie statutu partii. W statucie partii dostępnym na stronie internetowej LPR jest mowa o tym, że "posiedzenie Rady Politycznej zwołuje jej przewodniczący w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż co pół roku".
Jednak według Ślusarczyka, decyzję o zwołaniu Rady może podjąć ponad połowa jej członków, co - jak twierdzi - miało miejsce w tym przypadku.
Zdaniem Ślusarczyka, odwołania Wrzodaka chce ponad 30 na 44 członków Rady Politycznej. Głównym powodem takiego wniosku ma być to, że pod rządami Wrzodaka Rada Polityczna w ogóle nie funkcjonuje. Jak powiedział Ślusarczyk, Wrzodak powinien odpowiadać też za to, że w czasie kampanii parlamentarnej zaangażował się w tworzenie konkurencyjnego dla LPR komitetu Domu Ojczystego. Zdaniem rzecznika, Wrzodak już po wyborach bezzasadnie krytykował kierownictwo LPR.
Sam Wrzodak mówi, że to polityczna zemsta Romana Giertycha za "wytknięcie kardynalnych błędów" w kampanii parlamentarnej. Zwróciłem się do pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego, żeby przedstawiła specyfikację wydatków na poszczególnych kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Po otrzymaniu tych materiałów miałem zamiar zwołać Radę Polityczną - powiedział.
Dodał, że nawet gdyby Rada Polityczna odwołała go z funkcji, nie zamierza występować z Ligi ani z klubu LPR. Będę patrzył na ręce Romanowi Giertychowi - zapowiedział.
Rada Polityczna - zgodnie ze statutem LPR - składa się z prezesa Ligi, 30-60 członków wybranych przez Kongres, przedstawicieli klubu parlamentarnego Ligi. Do kompetencji Rady Politycznej należy m.in. ustalanie kierunków bieżącej polityki partii, wysuwanie kandydatów Ligi do organów państwowych, samorządowych, dokonywanie okresowych ocen działalności politycznej Ligi, zatwierdzanie informacji o działalności finansowej Ligi.