Trwa ładowanie...

Londyn za ściganiem Putina. Stanie przed trybunałem ds. zbrodni wojennych

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss popiera poddanie prezydenta Rosji Władimira Putina i członków kierownictwa Federacji Rosyjskiej osądowi międzynarodowej jurysdykcji. - Putin i wszyscy, którzy stoją za tymi przerażającymi zbrodniami wojennymi, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności - powiedziała Truss w Times Radio.

O tym, że Władimir Putin w rezultacie nie uniknie sprawiedliwości za decyzję o ataku na Ukrainę i czyny swoich podwładnych w okupowanym kraju, zapewniają przedstawiciele międzynarodowych społeczności  O tym, że Władimir Putin w rezultacie nie uniknie sprawiedliwości za decyzję o ataku na Ukrainę i czyny swoich podwładnych w okupowanym kraju, zapewniają przedstawiciele międzynarodowych społeczności Źródło: Getty Images, fot: Contributor#8523328
d3f7bsf
d3f7bsf

Londyn chce ścigać w najskuteczniejszy sposób, jak wynika z deklaracji brytyjskiej minister, tych, którzy wydali rozkaz ataku i tych, którzy popełnili zbrodnie wojenne, takie jak morderstwa, gwałty, przemoc seksualna i masowe ataki na cywilów w Ukrainie. Lizz Trus tak odpowiedziała na pytanie, zadane przez ukraińskiego posła Oleksija Honczarenkę.

Jak podaje "Frankfurter Allgemeine Zeitung", minister podkreśliła, że Londyn już teraz ściśle współpracuje z Międzynarodowym Trybunałem Karnym. - Wysłaliśmy wsparcie do Ukrainy, aby pomóc w zbieraniu dowodów, od zeznań po dowody wideo - ujawniła.

Szefowa resortu spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii już wcześniej deklarowała, że jej rząd zrobi wszystko, by Władimir Putin przegrał z kretesem tę wojnę, jaką wypowiedział niezależnej, wolnej Ukrainie, prowadząc inwazję w sposób siejący zbrodnie, spustoszenie i barbarzyństwo.

d3f7bsf

Postawienie prezydenta Rosji Władimira Putina przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze jest możliwe. Taką ekspertyzę wydał już w kwietniu były włoski minister sprawiedliwości, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Giovanni Maria Flick.

"Przemoc wobec cywilów, kobiet i dzieci, bezpodstawne i nieludzkie okrucieństwo, gwałty, zabójstwa, tortury, bomby kasetowe, przywłaszczanie dóbr. To wszystko są zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości" - powiedział Flick w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica". Zaznaczył jednak, że doprowadzenie do orzekania w tej sprawie łatwe nie będzie. Konieczna jest bowiem fizyczna obecność osoby przed składem orzekającym, Trybunał nie może sądzić zaocznie. Można jednak podjąć próbę stopniowego izolowania, wydając nakazy ścigania oficerów i przedstawicieli władz, którzy splamili się przestępstwami i aresztując ich, gdy tylko opuszczą kraj.

Putin już nie ufa swojemu wywiadowi? "Może to jest tylko przykrywka"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f7bsf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3f7bsf
Więcej tematów