Trwa ładowanie...
dr04co1

Łódzka kuria zapowiada pozwy. "Chcą mnie nastraszyć, bo mówię o wysokich cenach pogrzebu"

Łódzka kuria zapowiedziała kroki prawne w obronie dobrego imienia. Chodzi o protest mieszkańców Brzezin przeciwko zbyt wysokim cenom za pochówek na cmentarzu zarządzanym przez duchownych. Rzecznik kurii twierdzi, że mieszkańcy podają nieprawdziwe ceny. – Chcą mnie i innych mieszkańców zastraszyć – mówi nam Sławomir Pawlik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brzeziny. Sławomir Pawlik walczy z wysokimi cenami pochówku
Brzeziny. Sławomir Pawlik walczy z wysokimi cenami pochówku (Archiwum prywatne)
dr04co1

Od kilku miesięcy mieszkańcy Brzezin walczą ze zbyt wysokimi cenami za pochówek na cmentarzu, który podlega Archidiecezji Łódzkiej. – Za pochowanie ojca zapłaciłem 12 tys. zł. 5 tys. to opłaty cmentarne. Za miejsce na cmentarzu trzeba zapłacić 10 tys. w ratach, od razu musiałem dać 2 tys. Wykopanie grobu kosztuje tu 2 tys. Wynajęcie kaplicy 380 zł, wpuszczenie trumny do grobu 400 zł. No i 500 zł dla księdza za celebrację pogrzebu – wylicza Sławomir Pawlik.

Pisał do kurii z prośbą o wyjaśnienie, skąd biorą się tak wysokie ceny. Satysfakcjonujących odpowiedzi nie otrzymał, dlatego postanowił udać się do wyższej instancji. Kilka dni temu jego pełnomocnicy wysłali list do papieża Franciszka z prośbą o interwencję.

Brzeziny. Kuria zapowiada pozwy

To najwidoczniej przechyliło czarę goryczy i kuria powiedziała "dość". Duchowni przekonują, że podawane ceny pochówku nie są prawdziwe. "Kuria jednocześnie oświadcza, że w obronie dobrego imienia administratora cmentarza zamierza wystąpić na drogę prawną" – czytamy w oświadczeniu.

dr04co1

Wcześniej rzecznik kurii wyjaśniał, z czego wynikają ceny na cmentarzach zarządzanych przez Archidiecezję Łódzką. – Musimy utrzymać cmentarze. Ponosimy ogromne koszty wywozu śmieci. Płacimy za sprzątanie, ułożenie kostki w alejkach, wodę czy światło. Do tego dochodzi utrzymanie kaplicy. Jeśli kogoś nie stać, by zapłacić pełną kwotę, to możemy rozmawiać o zniżce mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej.

- Kuria chce zastraszyć mnie i wszystkich mieszkańców. Dlaczego nie chcą pokazać faktur za utrzymanie cmentarza? Wszystko trzymają w tajemnicy i panicznie się boją, że coś wyjdzie na jaw. Czekam na proces, bo wtedy będą musieli przedstawić wszystkie dokumenty. To byłby precedensowy proces – mówi nam Sławomir Pawlik.

Wyższe ceny w Brzezinach

Ceny w Brzezinach są sporo wyższe niż na innych okolicznych cmentarzach. W oddalonych o 10 km Koluszkach opłata za miejsce na cmentarzu wynosi 600-700 zł, a w Brzezinach 2 tys. zł. Pan Sławomir za wykopanie grobu musiał zapłacić 2 tys. zł i nie miał wpływu na to, kto się tym zajmie. W Koluszkach każdy sam może wybrać firmę, która zajmie się wykopaniem grobu, dzięki czemu ceny są niższe.

dr04co1

Władze Brzezin chcą przerwać monopol Kościoła. Planują wybudować własny - komunalny cmentarz. Koszt to ok. 900 tys. zł. - Podjęliśmy działania zmierzające do budowy cmentarza komunalnego. Tego oczekują mieszkańcy, którzy skarżyli się na wysokie stawki za pochówki na dotychczasowym cmentarzu diecezjalnym - mówił WP Jakub Piątkowski, zastępca burmistrza Brzezin.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Komentarze po wpisie Witolda Waszczykowskiego. "Dno dna"

dr04co1

Podziel się opinią

Share

dr04co1

dr04co1
Więcej tematów