PolskaŁódź. Policjanci usłyszeli zarzuty. Mieli przekazywać tajne informacje za łapówki

Łódź. Policjanci usłyszeli zarzuty. Mieli przekazywać tajne informacje za łapówki

Łódź. Dwóch policjantów, prywatnie braci, usłyszało zarzuty za to, że przekazywali nieuprawnionym osobom informacje z policyjnej bazy danych w zamian za obietnicę łapówki. Grozi im do 10 lat więzienia.

Łódź. Dwóch policjantów z zarzutami
Łódź. Dwóch policjantów z zarzutami
Źródło zdjęć: © Getty Images | NurPhoto
Łukasz Witczyk

08.10.2020 09:53

Łódź. Dwóch policjantów z zarzutami

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali cztery osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy policji. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Chodzi o przestępstwo korupcyjne.

Śledztwo prowadzone przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku dotyczy dokonanego od czerwca 2017 r. do marca 2018 r. w Łodzi, przekroczenia uprawnień służbowych przez funkcjonariuszy publicznych i działania na szkodę interesu prywatnego.

W toku postępowania prokurator ustalił, że jeden z funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi utrzymywał bliskie relacje z osobą wielokrotnie karaną, na prośbę której dokonał nieuprawnionych, nie mających związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi sprawdzeń w dostępnych dla funkcjonariuszy Policji bazach danych. W zamian miał otrzymać obietnicę osiągnięcia korzyści majątkowych.

Łódź. Policjantom grozi do 10 lat więzienia

Na polecenie prokuratora zatrzymano cztery osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy policji oraz dwie osoby, które zlecały dokonywanie nieuprawnionych sprawdzeń. Prokurator przedstawił zatrzymanym funkcjonariuszom zarzuty popełnienia przestępstw m.in. przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa. Za zarzucane czyny grozi im 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora wobec dwóch osób: funkcjonariusza policji oraz osoby wielokrotnie karanej, która zlecała dokonywanie nieuprawnionych sprawdzeń, w zamian za obietnicę zysków ze wspólnych przedsięwzięć biznesowych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Z kolei wobec drugiego funkcjonariusza Policji z uwagi na charakter zarzucanych mu przestępstw w postaci rażącego naruszenia obowiązków służbowych policjanta, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusza policji, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszportu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (153)