WP

Łódź: ochrzciłeś tam dziecko? Będziesz musiał powtórzyć sakrament

Łódzka kuria ostrzega, że sakramenty chrztu i bierzmowania udzielane przez Zakon Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego są nieważne i trzeba je powtórzyć. Ze stwierdzeniem tym nie zgadzają się zakonnicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chrzest może być nieważny? Okazuje się, że tak
Chrzest może być nieważny? Okazuje się, że tak (123RF)
WP

Zakon Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego to stowarzyszenie "osób fizycznych będących duchownymi wszystkich wspólnot kościelnych i świeckich, zawiązanym dla pogłębiania myśli Św. Ojca Franciszka oraz nauki Apostolskiej dla wiernych wszystkich kościołów chrześcijańskich". Został założony w 2009 roku i przez kilka lat działał w ramach Kościoła Starokatolickiego w RP, jednak ich drogi się rozeszły - informuje "Dziennik Łódzki".

Niestety, zakon nie jest zrzeszony w Polskiej Radzie Ekumenicznej. A to oznacza, co podkreśla w swoim stanowisku łódzka kuria, że sakramenty udzielane przez duchownych Zakonu Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego nie są ważne.

Ojciec Kazimierz Dorociński, przełożony wspólnoty, nie rozumie działań łódzkiej kurii. - Jesteśmy księżmi, mamy święcenia - mówi w rozmowie z gazetą Dorociński. - A chrzest jest jeden, nie można go powtarzać - podkreśla.

WP

Zakonnicy - jak wynika z ich danych - w 2017 roku udzielili 53 chrztów i 102 bierzmowań. Rok wcześniej liczba sakramentów była podobna.

Zdaniem Dorocińskiego wiernych przyciąga do Zakonu Braci Mniejszych otwartość zakonników. On sam nie wymaga bowiem od rodziców dziecka np. ślubu kościelnego, co czasem zdarza się w rzymskokatolickich parafiach.

Łódzka kuria jest jednak nieugięta. Jej zdaniem sakramenty należy powtórzyć, udzielając tzw. chrztu warunkowego. Formułę sakramentu poprzedza się wówczas słowami "jeśli nie byłeś ochrzczony" - wyjaśnia "Dziennik Łódzki".

Źródło: "Dziennik Łódzki"

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP