Łódź miastem przyszłości
W ramach Światowego Tygodnia Wody zaprezentowano w Sztokholmie
ekologiczne sposoby zarządzania zasobami wodnymi w miastach, m.in. w Łodzi,
Dubaju czy Sydney.
19.08.2009 | aktual.: 19.08.2009 00:53
Podczas seminarium "Miasta przyszłości", projekty planowane oraz realizowane w Łodzi w ramach europejskiego programu SWITCH przedstawiła dr Iwona Wagner z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Badaczka podkreśliła, jak duże znaczenie ma rewitalizacja i właściwe wykorzystywanie zasobów wodnych dla podniesienia komfortu życia oraz ekologicznego planowania przestrzeni miejskiej.
W Łodzi dyskutuje się obecnie nad połączeniem rzek i strumieni oraz terenów zielonych tak, aby utworzyły w mieście "niebiesko-zieloną sieć", która korzystnie wpłynie na ekosystem, a mieszkańcom dostarczy przestrzeni rekreacyjnych.
Łódź bierze udział w trwającym od 2006 do 2011 roku interdyscyplinarnym programie Unii Europejskiej SWITCH - "Zintegrowane Zarządzanie Wodą to Zdrowie w Mieście Jutra", który ma na celu opracowanie systemu zarządzania zasobami wodnymi w miastach. W programie uczestniczy też osiem innych miast w krajach europejskich i rozwijających się, m.in. Birmingham, Hamburg, Pekin i Tel Awiw.
Dr Wagner podkreślała również, że ważna jest zintegrowana strategia oraz współpraca różnych ośrodków: naukowców, władz miasta, usługodawców i mieszkańców. Do tego, że woda i tereny zielone zwiększą atrakcyjność nowo powstających osiedli udało się już przekonać łódzkich deweloperów. - Mimo że do Sztokholmu przyjechałam tylko na jeden dzień, to cieszę się, że mogłam zaprezentować tu nasze łódzkie osiągnięcia. Jestem też pod wrażeniem tego, jak ciekawy i świetnie zorganizowany jest tegoroczny Tydzień Wody - powiedziała dr Iwona Wagner.
"Miasta przyszłości" to jedna z ponad 90 sesji odbywających się w ramach Światowego Tygodnia Wody, którego mottem w tym roku jest "Dostęp do wody dla wspólnego dobra". W spotkaniach i seminariach bierze udział ponad dwa tysiące uczestników: naukowców, biznesmenów oraz przedstawicieli instytucji publicznych. Impreza jest organizowana od 1991 roku przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny SIWI.