Trwa ładowanie...
d2idi0w
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
sąd

Łódź: 9 lat więzienia za oszustwa przy organizowaniu kursów językowych

• Maria S. została skazana przez łódzki sąd na 9 lat więzienia
• Kobietę oskarżono o 173 przestępstwa, głównie oszustwa na kwotę ponad 9 mln zł
• Były to głównie oszustwa - na kwotę ponad 9 mln zł
• Kobieta miała organizować kursy językowe za darmo
• Wśród oszukanych są zarówno uczestnicy kursów, jak i partnerzy, koordynatorzy, a nawet lektorzy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łódź: 9 lat więzienia za oszustwa przy organizowaniu kursów językowych
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d2idi0w

Na 9 lat więzienia skazał w poniedziałek łódzki sąd kobietę oskarżoną o 173 przestępstwa - głównie oszustwa na kwotę ponad 9 mln zł - związane z organizacją kursów językowych na terenie całej Polski. Skazana od 2011 r. przebywa w areszcie.

- Akt oskarżenia w tej sprawie w październiku 2012 r. wniosła Prokuratura Rejonowa Łódź - Polesie. Rok wcześniej, na wniosek prokuratury Maria S. została tymczasowo aresztowana; w dalszym ciągu przebywa w areszcie - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Jak ustalili śledczy, oskarżona - jako prezes spółki, nazwanej instytutem - zajmowała się organizowaniem kursów języka angielskiego. Siedzibą spółki była Łódź, zaś działalność polegać miała na tworzeniu w różnych miastach na terenie Polski grup językowych. Instytut zawierał umowy o współpracę z osobami fizycznymi i firmami, które miały być partnerami w projekcie. Ich rolą było organizowanie lokali i 10-osobowych grup językowych.

d2idi0w

- Byli zapewniani, że oskarżona dysponuje środkami przyznanymi przez Departament Edukacji rządu USA. Każda grupa miała wpłacić na konto instytutu kaucję w wysokości 28 tys. zł. Nauczanie miało być bezpłatne i odbywać się w oparciu o autorską metodę opracowaną przez oskarżoną. Wpłacana kaucja miała być zwracana po 45 dniach - wyjaśnił Kopania.

Partnerzy projektu prowadzonego przez Marię S. mieli otrzymywać prowizję w kwocie 8,7 tys. zł oraz wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2 tys. zł. Kurs miał trwać trzy trzymiesięczne trymestry. Według ustaleń prokuratury, kursy zostały rozpoczęte, ale nie były zwracane kaucje, ani obiecywane prowizje oraz wynagrodzenia.

- Wśród pokrzywdzonych są zarówno uczestnicy kursów, jak i partnerzy, koordynatorzy, a nawet lektorzy - dodał prokuratur.

Wydany w poniedziałek wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi w kwestii kary jest zgodny z wnioskiem prokuratora. Oskarżona zobowiązana została także do naprawienia szkody, na rzecz pokrzywdzonych, którzy się tego domagali. Wyrok nie jest prawomocny.

d2idi0w

Podziel się opinią

Share

d2idi0w

d2idi0w
Więcej tematów