Trwa ładowanie...

Lockdown w Polsce. Narodowa kwarantanna coraz bliżej. Są wytyczne

Lockdown w Polsce zbliża się nieubłaganie. Narodowa kwarantanna jest ostatecznością, ale dzieli nas od niej "tylko jeden krok". Konkretne wytyczne na konferencji przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

Share
Lockdown w Polsce. Kiedy narodowa kwarantanna? Są wytyczneLockdown w Polsce. Kiedy narodowa kwarantanna? Są wytyczneŹródło: PAP, fot: Wojtek Jargiło
d17hd1v

Lockdown, czyli narodowa kwarantanna, okaże się koniecznością, jeżeli w Polsce liczba zakażeń koronawirusem nie zacznie się wypłaszczać.

Lockdown w Polsce. Kiedy wejdzie narodowa kwarantanna?

- Chcemy chronić służbę zdrowia, chcemy chronić medyków, by mogli oni dalej leczyć ludzi - mówił w czasie środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, na teraz łóżek i respiratorów wystarczy, jednak rząd nie może czekać do ostatniego momentu.

- Krok za granicą, którą dzisiaj wyznaczamy, za tym hamulcem bezpieczeństwa, krok za tym jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown. Ta kwarantanna to zamknięcie handlu, usług i części zakładów - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus. Michał Dworczyk o Szpitalu Narodowym. Wkrótce pojawią się pierwsi pacjenci

Szef rządu zaznaczył, że narodowa kwarantanna i lockdown będą potrzebne, by "powstrzymać najgorsze, czyli pęknięcie w służbie zdrowia".

d17hd1v

Lockdown w Polsce. Narodowa kwarantanna zależy od liczby zakażeń

Mateusz Morawiecki przedstawił też konkretne wytyczne, które muszą być spełnione, by lockdown - narodowa kwarantanna - został wprowadzony.

Tu główną rolę odgrywają liczby:

  • Jeżeli na 100 tys. mieszkańców liczba zakażeń wyniesie więcej niż 50, będzie to oznaczało sytuację krytyczną, jednak nie będzie to oznaczało jeszcze narodowej kwarantanny.
  • Lockdown zostanie wprowadzony wtedy, gdy liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców zacznie przekraczać granicę 70-75 nowych przypadków.
Lockodown. Narodowa kwarantanna czeka nas, jeżeli nie spadnie liczba zakażeń KPRM
Źródło: KPRM, fot: KPRM

- Wtedy wejdą w życie bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się, poruszania się i wszelkie zakazy, które umożliwią nam realizację scenariusza i dyscypliny scenariusza, który jest nam tak bardzo potrzebny - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

d17hd1v

Jak dodał, Polska musi przygotowywać się do funkcjonowania w ramach nowego reżimu sanitarnego. - W Izraelu czterotygodniowy lockdown przyczynił się do gwałtownego spadku liczby zakażeń o około 70 procent - mówił Morawiecki.

Lockdown w Polsce. Narodowa kwarantanna coraz bliżej. "To prosta droga do ściany"

Głos na konferencji zabrał także minister Adam Niedzielski. - Nie możemy pozwolić sobie na scenariusz, w którym przyglądamy się dalszemu rozwojowi wypadków i kolejnym wzrostom. Polska służba zdrowia jest na skraju wyczerpania - podkreślił.

- Uważam, że to jest czas, by odpowiedzieć sobie na pytanie, co możemy zrobić, by powstrzymać pandemię. Przede wszystkim zostańmy w domu. To konieczne. Musimy ograniczyć kontakty społeczne - dodał minister zdrowia.

Mocniej o liczbie zakażeń i zbliżającym się lockdownie mówił prof. Andrzej Horban. - Ja już nawet nie apeluję do państwa o wciskanie hamulca czy zapinanie pasów bezpieczeństwo. To, co mamy teraz, przypominam bardziej prostą drogę do ściany - podkreślił.

d17hd1v

Jak na razie w środę 4 listopada lockdown - czyli narodowa kwarantanna - jeszcze nie został wprowadzony. Rząd zdecydował się jednak na nowe obostrzenia, które zostaną wprowadzone już w najbliższą sobotę - 7 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17hd1v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17hd1v
d17hd1v
Więcej tematów