Litwini są podzieleni w ocenie Karty Polaka
Co czwarty Litwin (26%) uważa, że Karta Polaka, czy też Rosjanina wiąże się z zobowiązaniem osoby przyjmującej dokument wobec państwa dającego kartę. Z kolei co piąty (19%) nie widzi żadnych sprzeczności Karty Polaka lub Rosjanina z posiadaniem obywatelstwa litewskiego.
Około 26% respondentów nie ma zdania w ocenie kart, a kolejnych 29% nie ocenia posiadanie karty w kontekście lojalności, czy też nielojalności wobec Litwy posiadaczy tego dokumentu.
Badania przeprowadzone na reprezentatywnej grupie przez spółkę RAIT na zlecenie agencji informacyjnej Baltic News Service wykazały, że litewskie społeczeństwo jest podobnie podzielone zarówno w ocenie Karty Polaka lub Rosjanina, jak też w ocenie osób, które otrzymały karty. Toteż 24% badanych uważa, że osoby, które przyjęły Kartę Polaka lub Rosjanina weszły w kolizję z zobowiązaniami obywatelskimi wobec Litwy. Z kolei 20% osób jest odmiennego zdania, a 29% jest ani na tak, ani na nie. Kolejne 27% nie ma w ogóle zdania w tym temacie.
Przypominamy, że litewskie kontrowersje wokół posiadaczy karty Polaka wywodzą się z oskarżeń posła Gintarasa Songaily wobec dwóch litewskich posłów polskiego pochodzenia. Poseł Songaila zarzucił posiadającym Kartę Polaka kolegom nielojalność wobec Litwy.
Posłowie Waldemar Tomaszewski i Michał Mackiewicz z kolei twierdzili, że przyjęcie Karty Polaka w żaden sposób nie wiąże się ze zobowiązaniami wobec Polski. Chociaż spór ten miał rozstrzygnąć Sąd Konstytucyjny, wciąż jest on obiektem konfrontacji politycznej.
Sejm, mimo zapowiedzi, dotąd nie odważył się bowiem skierować sporawy do trybunału konstytucyjnego.