Trwa ładowanie...
d3bpkni

Litwa wybuduje ogrodzenie na granicy z obwodem kaliningradzkim

Litwa planuje budowę ogrodzenia na granicy z obwodem kaliningradzkim. Jak informują litewskie media ogrodzenie mam mieć długość 135 km. Obecnie przebieg tej granicy wyznaczają jedynie specjalne znaki i pas ziemi o szerokości 13 metrów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Litwa wybuduje ogrodzenie na granicy z obwodem kaliningradzkim
(PAP/EPA)
d3bpkni

Ze wstępnych obliczeń wynika, że koszt budowy ogrodzenia wyniesie 3,6 mln euro. Prace mają być finansowane z budżetu państwa oraz funduszy unijnych. Stawianie ogrodzenia ma się rozpocząć wiosną 2016 roku, a w 2018 roku ma zostać uzupełnione o nowoczesny monitoring.

Eimutis Misiunas - minister spraw wewnętrznych - powiedział, że decyzję o wzmocnieniu granicy z Rosją podjęto w celu ograniczenia przemytu, ale także ze względu na sytuację geopolityczną. Minister przypomniał sytuację z 2014 roku, kiedy Rosjanie w strefie przygranicznej porwali estońskiego oficera służb specjalnych.

Zdaniem Misiunasa "ogrodzenie jest znakiem, że sąsiednie państwo jest oceniane jako możliwy agresor".

Jak informują litewskie media, wzmocnienie granicy z Rosją planuje także Łotwa i Estonia. W 2018 roku Estończycy chcą wybudować 108 km 2,5 metrowego ogrodzenia na granicy rosyjskiej. Natomiast Łotwa planuje postawić ogrodzenie o długości 90 km.

d3bpkni

Podziel się opinią

Share
d3bpkni
d3bpkni