Trwa ładowanie...
d3zip9m
mięso
21-01-2004 18:25

Litwa walczy z polską wieprzowiną

Litewskie Ministerstwo Rolnictwa postanowiło zwrócić się do rządu z prośbą ograniczenia importu polskiej
wieprzowiny, w celu obrony swego rynku przed tanią produkcją z
Polski.

d3zip9m
d3zip9m

Specjalna grupa robocza, powołana przed dwoma tygodniami, a badająca sytuację rynku, zaproponowała zachowanie 30- procentowago cła na importowaną z Polski wieprzowinę do 1 maja, czyli do dnia przystąpienia obu krajów do Unii Europejskiej.

Takie cło obowiązywało do 31 grudnia 2003 roku. Od 1 stycznia, zgodnie z polsko-litewską umową o wolnym handlu, zostało ono zniesione.

Propozycję Ministerstwa Rolnictwa rozpatrzą teraz zainteresowane resorty, a rząd ostateczną decyzję prawdopodobnie podejmie na początku lutego.

MSZ Litwy już uprzedziło, że ponowne wprowadzenie cła naruszy międzynarodowe zobowiązanie i może wywołać negatywną reakcję strony polskiej.

d3zip9m

Z danych ministerstwa wynika, że w ciągu dziesięciu miesięcy ubiegłego roku Litwa importowała 7,2 tys. ton wieprzowiny, trzy razy więcej niż w roku 2002. Import polskiej wieprzowiny w tym okresie wzrósł 27 razy, a cena polskiej wieprzowiny zmniejszyła się z 4,18 litów do 2,70 litów za kilogram. Cena litewskiej wieprzowiny wynosi obecnie 3,70.

_ "Polacy jak najszybciej chcą się pozbyć taniej wieprzowiny, gdyż nadprodukcja po wstąpieniu do Unii będzie opodatkowana. Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni tego roku z Polski na Litwę wywieziono około 160 ton wieprzowiny. Jeżeli taka sytuacja się utrzyma, u nas w ogóle nie będzie się opłacało hodować świń"_ - powiedział dyrektor departamentu organizacji rynku litewskiego Ministerstwa Rolnictwa, wiceprzewodniczący specjalnej grupy roboczej, Rimantas Krasuckis.

Zaznaczył, że po wstąpieniu obu krajów do Unii sytuacja na rynku wyrówna się.(iza)

d3zip9m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zip9m
Więcej tematów