Trwa ładowanie...
d45vtuw

Litwa łagodzi stanowisko wobec polskiej oświaty?

Po wizycie litewskiego ministra oświaty Algirdasa Monkevicziusa w Warszawie złagodzeniu uległo stanowisko Litwy wobec oświaty polskiej - twierdzi przewodniczący Stowarzyszenia Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Józef Kwiatkowski.

d45vtuw
d45vtuw

Jeżeli chodzi o wydawanie podręczników polskich na Litwie, jest mały krok do przodu. Natomiast nic się nie zmieniło w kwestii naszego żądania zachowania obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka ojczystego w szkołach polskich - powiedział Kwiatkowski.

Minister Monkeviczius poinformował na konferencji prasowej w Wilnie, że podczas jego wizyty w Warszawie, w poniedziałek i wtorek, został podpisany komunikat, w którym obie strony powzięły zobowiązania w sprawie oświaty mniejszości polskiej i litewskiej.

Strona polska zobowiązała się m.in. nie zmieniać w ciągu najbliższych kilku lat sieci szkół z litewskim językiem nauczania, zwiększyć finansowanie szkół litewskich, zwiększyć wydawanie podręczników litewskich, a także zezwolić w szkołach litewskich na składanie egzaminów i testów w języku ojczystym.

Z kolei strona litewska zobowiązała się ustanowić okres przejściowy na zrównanie kryteriów składania egzaminu maturalnego z języka litewskiego dla szkół litewskich i polskich, ustalić okres przejściowy, w którym obowiązkowy egzamin maturalny z języka ojczystego w szkołach polskich zostanie zastąpiony zaliczeniem z oceną, a także zobowiązała się stworzyć dla polskiej mniejszości narodowej warunki korzystania z podręczników polskich i podręczników tłumaczonych z języka litewskiego. (an)

d45vtuw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45vtuw
Więcej tematów