Litwa głosuje nad ustawą powołującą ochotniczą straż graniczną. Nowelizacja pozwoli na używanie siły wobec migrantów
Litwa będzie głosować nad ustawą, która umożliwi powołanie ochotniczej straży granicznej. Nowelizacja da funkcjonariuszom możliwość używania siły wobec migrantów.
Unia Europejska rozstrzyga regulacje odnośnie współfinansowania infrastruktury granicznej. Jednocześnie Wilno zagłosuje nad ustawą, która powoła ochotniczą straż graniczną.
Ustawa pozwoli na używanie siły wobec migrantów
Decyzja zalegalizuje też push-backi, które do tej pory były opisane w rozporządzeniu MSW. Proponowane rozwiązania mają zezwolić funkcjonariuszom-ochotnikom na używanie siły wobec migrantów oraz brać udział w aresztowaniach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Decyzje są odpowiedzią na kryzys graniczny, wywołany w 2021 roku przez Białoruś i Rosję.
Jak podkreśla marszałek Sejmu Litwy Viktoriji Čmilytė-Nielsen - proponowane rozwiązania są próbą szukania balansu pomiędzy prawami człowieka.
Z nowelizacjami nie zgadza się litewska Grupa Granica - twierdząc, że korpus przyciągnie prawicowych ekstremistów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Działania związane są z zaostrzeniem polityki migracyjnej w UE. Komisja i Parlament Europejski pracują nad paktem o migracji i azylu pozwalającym na finansowanie tego typu infrastruktury z budżetu unijnego.
Europosłowie w ubiegłym tygodniu przyjęli część rozwiązań, w których znalazły się przepisy umożliwiające wykorzystanie funduszy UE w celu wsparcia ochrony granic państwowych. Dzięki zarządzeniom państwa budujące mury na granicach będą mogły ubiegać się o zwrot pieniędzy.
Polska już postawiła mur na granicy z Białorusią i pracuje nad podobnym projektem na granicy z obwodem kaliningradzkim.