Trwa ładowanie...
d3bb1h5
katyń
14-04-2005 18:05

Litewska rezolucja ws. Katynia

Litewski Sejm przyjął w trybie
nadzwyczajnym rezolucję w sprawie zbrodni katyńskiej, zawierającą
wyrazy współczucia dla narodu polskiego z powodu zamordowania w
1940 roku przez NKWD 20 tys. polskich jeńców wojennych.

d3bb1h5

Rezolucję, którą przedstawił lider opozycji parlamentarnej, szef litewskich konserwatystów Andrius Kubilius, poparło 74 z obecnych 75 na sali posłów. Jeden deputowany wstrzymał się od głosu.

W rezolucji znalazły się też słowa solidarności z żądaniami Polski w sprawie ujawnienia listy osób pomordowanych i przekazania Polsce dokumentów archiwalnych przechowywanych w Rosji.

Wyrazy solidarności z narodem polskim - naszym sąsiadem, strategicznym partnerem - są naszym obowiązkiem - powiedział Kubilius, przedstawiając w Sejmie projekt rezolucji.

Gdy przed 15 laty walczyliśmy o naszą niepodległość, właśnie Polacy okazali nam ogromną solidarność - dodał.

d3bb1h5

Rezolucja apeluje też do rządu litewskiego, by zwrócił się do władz polskich z prośbą o udostępnienie listy osób zamordowanych w Katyniu, co pozwoli sprawdzić, czy wśród ofiar nie było Litwinów lub krewnych obecnych obywateli litewskich.

Parlament zwraca się w rezolucji z apelem do obywateli Litwy, którzy posiadają dokumenty lub inne informacje dotyczące tej zbrodni, by wsparli nimi dochodzenie prowadzone w sprawie Katynia przez polski Instytut Pamięci Narodowej.

Aleksandra Akińczo

d3bb1h5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bb1h5
Więcej tematów