Trwa ładowanie...

Litewska awionetka naruszyła białoruską przestrzeń powietrzną

Białoruską przestrzeń powietrzną naruszyła 19 kwietnia litewska awionetka; do incydentu doszło w pobliżu budowanej pod Ostrowcem elektrowni atomowej – powiedział w sobotę dowódca białoruskiego lotnictwa wojskowego Aleh Dwihaleu.

Litewska awionetka naruszyła białoruską przestrzeń powietrznąŹródło: AFP, fot: AFP
d2h66ye

- Poinformowaliśmy stronę litewską o możliwości naruszenia granicy państwowej przez ten samolot. Ale samolot kontynuował lot i wleciał w naszą przestrzeń powietrzną, po czym wykonał manewr i zawrócił na terytorium Litwy – oświadczył dowódca sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej Białorusi gen. Aleh Dwihaleu, cytowany przez portal TUT.by.

Jak powiedział wojskowy, był to cywilny lekki samolot. Do incydentu miało dojść w pobliżu budowanej pod Ostrowcem białoruskiej elektrowni atomowej.

Dwihaleu oświadczył, że ponieważ był to samolot cywilny, "zgodnie z normami prawa międzynarodowego i białoruskiego nie podjęto działań siłowych", ale jeśli takie przypadki będą się powtarzać, to lotnictwo wojskowe będzie zmuszone do reakcji.

d2h66ye

- Chcemy wierzyć, że była to niezamierzona pomyłka pilota, a nie zaplanowana akcja. Mam nadzieję, że strona litewska to potwierdzi – dodał Dwihaleu.

Wcześniej w sobotę białoruskie MSZ poinformowało, że wystosowało notę protestu wobec Litwy w związku z incydentem lotniczym, do którego doszło 19 kwietnia. Jak podano w komunikacie, samolot litewski na trzy minuty wleciał w przestrzeń powietrzną Białorusi, naruszając jej granicę państwową. MSZ w Mińsku oczekuje na wyjaśnienia strony litewskiej.

d2h66ye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h66ye
Więcej tematów