Trwa ładowanie...
dy02yxm

Literacki Nobel ogłoszony. Laureatem pieśniarz Bob Dylan

• Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został Bob Dylan
• Werdykt ogłosiła w Sztokholmie Akademia Szwedzka
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Literacki Nobel ogłoszony. Laureatem pieśniarz Bob Dylan
(PAP, Fot: Paweł Jaskółka)
dy02yxm

Bob Dylan laureatem literackiej Nagrody Nobla za utworzenie nowego wyrazu w tradycji pieśniarskiej.

Bukmacherzy stawiali na amerykańskiego powieściopisarza Dona DeLillo oraz na autora, tłumacza i wykładowcę z Hiszpanii, Javiera Mariasa. Tak jak w poprzednich latach jednym z faworytów wielu gazet był japoński eseista Haruki Murakami. Typowany przez szwedzkie media jest zaś pochodzący z Syrii arabski poeta Adonis, czyli Ali Ahmad Said.

W ubiegłym roku laureatką została Swiatłana Aleksijewicz, białoruska pisarka i dziennikarka, tworząca w języku rosyjskim. Po raz pierwszy Literacka Nagroda Nobla trafiła do rąk reportera. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Aleksijewicz otrzymała ją za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach".

dy02yxm

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 112 osób, w tym czworo Polaków: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Od lat nagroda ta wzbudza wiele kontrowersji, zwłaszcza, że nie dostali jej niektórzy autorzy, którzy weszli do klasyki literatury światowej XX wieku. Wśród wielkich a pominiętych nazwisk są między innymi Marcel Proust, James Joyce, Vladimir Nabokov, Jorge Luis Borges i Julio Cortazar.

Dwukrotnie w historii, osoby nagrodzone literackim Noblem odmówiły jego przyjęcia. Był to Borys Pasternak, który zrobił tak pod wpływem nacisków władz Związku Radzieckiego oraz Jean-Paul Sartre, który uznał, że odebranie jej uniemożliwiłoby mu bycie filozofem.

dy02yxm

Laureatów wyłania Akademia Szwedzka - instytucja zajmująca się promowaniem literatury i języka szwedzkiego.

dy02yxm

Podziel się opinią

Share
dy02yxm
dy02yxm
Więcej tematów