Trwa ładowanie...

Literacka Nagroda Nobla 2020 przyznana. Otrzymała ją Louise Glück

W czwartek 8 października poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla z litertury 2020. Otrzymał ją amerykańska poetka Louise Glück.

Share
Nagroda Nobla z literatury 2020.Nagroda Nobla z literatury 2020.Źródło: Pixabay
dlbhm7a

Literacka Nagroda Nobla 2020. Poznaliśmy decyzję Komitetu Noblowskiego

W czwartek 8 października przyznano Nagrodę Nobla w kolejnej kategorii. Tym razem uhonorowano literatów. Kto dostał Nagrodę Nobla? Zdecydowano, że trafiła ona do amerykańskiej poetki Louise Glück za "jej niepowtarzalny, poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”

Laureatów nagrody wybiera Królewska Szwedzka Akademia Nauk spośród kandydatów rekomendowanych przez działający przy akademii Komitet Noblowski w dziedzinie literatury. Komitet składa się z sześciu osób, wybieranych spośród członków akademii na trzyletnie kadencje.

Laureaci otrzymają 10 mln koron szwedzkich, czyli w przeliczeniu około 950 tys. euro.

dlbhm7a

Literacka Nagroda Nobla 2020 . Od kiedy jest przyznawana?

Nagroda Nobla z literatury przyznawana jest od 1901 roku. Pierwszym jej laureatem został Sully Prudhomme za "wybitne osiągnięcia poetyckie, a zwłaszcza za idealizm, doskonałość artystyczną oraz niezwykłe połączenie duchowości i intelektu". W 2019 roku nagrodzeni zostali Peter Handke oraz Olga Tokarczuk, która otrzymała nagrodę za 2018 rok. Nagrodę Nobla z literatury dostało także czterech innych Polaków. Są to: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz oraz Wisława Szymborska.

Literacka Nagroda Nobla 2020 . Trwa Tydzień Noblowski

Trwa Tydzień Noblowski, w trakcie którego przyznawane są nagrody Nobla. W poniedziałek 5 października poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla z medycyny 2020, dziedziny niezwykle ważnej szczególnie teraz, w dobie pandemii koronawirusa.

Nagroda Nobla z medycyny 2020 trafiła do trzech osób. Są to: Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Nagrodę otrzymali za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV).

Nagrodę z fizyki otrzymali w jednej połowie Roger Penrose, a w drugiej połowie wspólnie Reinhard Genzel i Andrea Ghez. Penrose nagrodę otrzymał "za odkrycie, że formowanie się czarnej dziury jest solidną prognozą ogólnej teorii względności". Z kolei Genzel i Ghez wyróżnieni zostali "za odkrycie supermasywnego kompaktowego obiektu w centrum naszej galaktyki".

dlbhm7a

Z kolei nagrodę Nobla z chemii dostali Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna "za opracowanie metody edycji genomu”.

Nobel 2020. Kiedy przyznawane są nagrody?

Zgodnie z tradycją w Tygodniu Noblowskim codziennie Nagroda Nobla 2020 jest przyznawana w innej dziedzinie.

  • Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, 5 października (poniedziałek)
  • Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, 6 października (wtorek)
  • Nagroda Nobla w dziedzinie chemii, 7 października (środa)
  • Nagroda Nobla w dziedzinie literatury, 8 października (czwartek)
  • Pokojowa Nagroda Nobla, 9 października (piątek)
  • Nagroda Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie ekonomii, 12 października (poniedziałek)

Piotr Zgorzelski zakażony koronawirusem. Wicemarszałek: "Czuję się z tym kiepsko"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlbhm7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlbhm7a
Więcej tematów