Polska"Listy z Powstania" już dostępne w muzeum

"Listy z Powstania" już dostępne w muzeum

Około 150 znaczków, kopert i listów z
Powstania Warszawskiego, zakupionych na aukcji w Duesseldorfie,
pokazano na wystawie "Listy z Powstania", której otwarcie odbyło
się w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/poczta-powstancza-juz-w-polsce-6038637530457217g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/poczta-powstancza-juz-w-polsce-6038637530457217g )
Poczta powstańcza już w Polsce

9 lutego Muzeum Powstania Warszawskiego kupiło za 190 tys. euro kolekcję listów, kopert i znaczków powstańczych wystawionych na aukcji przez filatelistyczno-numizmatyczny dom aukcyjny Ulrich Felzmann Briefmarken Auktionen w Duesseldorfie. Za kolekcję zapłacili sponsorzy.

Na wystawie "Listy z Powstania. Nieznana kolekcja Poczty Polowej zakupiona przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Duesseldorfie", dostępnej dla zwiedzających od środy, zaprezentowano kolekcję wzbogaconą o audiowizualny komentarz powstańczych listonoszy oraz fotografie z Powstania Warszawskiego. Pokazano również mapki rozmieszczenia skrzynek Poczty Powstańczej i tras, jakimi powstańcze listy docierały do adresatów. Zwiedzający mogą przyjrzeć się listom przy pomocy znajdujących się przy nich lup oraz posłuchać ich treści czytanej przez lektorów dzięki umieszczonym przy gablotach słuchawkom.

Obecny na uroczystości otwarcia wystawy sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, Ryszard Legutko, odczytał list prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Przesyłki, które przed 63 laty nie dotarły do odbiorców, trafiły teraz do miejsca, które wydaje się najwłaściwsze, wzbogacając zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego. Te listy pełne myśli zwykłych ludzi (...) przyczyniają się do pogłębienia naszej wiedzy o rzeczywistości tamtych lat" - napisał prezydent.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski, podkreślił, że dzięki zainteresowaniu, jakim cieszył się zakup kolekcji Poczty Powstańczej, do Muzeum zgłasza się obecnie wiele osób prywatnych, posiadających listy powstańcze. Nasze zbiory wzbogaciły się już o kilkanaście takich eksponatów, część mamy jeszcze obiecanych - powiedział Ołdakowski.

Jak poinformował, w najbliższych planach Muzeum jest projekt utworzenia wirtualnej wersji placówki, która pozwoli przenieść Muzeum w formie trójwymiarowej do internetu. Zwiedzający, posiadający odpowiedni sprzęt, będzie mógł się zapoznać ze wszystkimi eksponatami. Będzie je można oglądać ze wszystkich stron - zaznaczył Ołdakowski.

W uroczystym otwarciu wystawy wystawy uczestniczył także minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz żyjący jeszcze listonosze Poczty Powstańczej.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca lipca.

W Powstańczej Poczcie Polowej listonoszami byli harcerze - Zawiszacy, chłopcy 12-15-letni. W różnych rejonach miasta znajdowało się razem ok. 40 skrzynek pocztowych. Łącznie przeniesiono blisko 150 tys. listów. Tylko do 1 września 1944 r., jak donosiła powstańcza prasa, poczta przyjęła ponad 116 tys. przesyłek, co dawało średnio około 3700 listów dziennie.

Źródło artykułu:PAP
muzeumwarszawaniemcy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)