Trwa ładowanie...
d2y30no

List papieża Franciszka. "Założyciel Legionu Chrystusa był oszustem"

Papież Franciszek z powodu przeziębienia nie spotkał się z przedstawicielami Legionu Chrystusa. Wysłał do nich list, w którym stanowczo skrytykował założyciela zgromadzenia Marciala Maciela. "Musicie wyrzec się jego spuścizny" - napisał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek jest w "lekkiej niedyspozycji"
Papież Franciszek jest w "lekkiej niedyspozycji" (ons)
d2y30no

Od czwartku papież Franciszek pozostaje w "lekkiej niedyspozycji". Choć w niedzielę pojawił się w oknie i odmówił Anioł Pański, kasłał, to powiedział wiernym, że musi odwołać swój udział w rekolekcjach wielkopostnych pod Rzymem. Z powodu niedyspozycji nie doszło też do sobotniej audiencji z przedstawicielami Legionu Chrystusa. Otrzymali jednak list od hierarchy.

Papież Franciszek skrytykował w nim założyciela Legionu Chrystusa Marciala Maciela. "Musicie wyrzec się spuścizny założyciela Legionu Chrystusa. Musicie też uznać, że był on oszustem, który stworzył wokół siebie iluzję świętości, prowadząc jednocześnie podwójne życie. Nie może być on stawiany jako wzór do naśladowania" - napisał.

Jak dodał, Marcial stworzył wokół siebie "kult jednostki", który doprowadził do "zatrucia" pierwotnych pobudek, jakie stały za powołaniem Legionu Chrystusa.

d2y30no

Zobacz też: Kierowca słynnego seicento na konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Wspominał wypadek

Raport pokazał szokującą skalę czynów pedofilskich

Przypomnijmy, że okazało się, że w latach 1941-2019 w Legionie Chrystusa czynów pedofilskich dopuściło się co najmniej 33 księży i 71 seminarzystów zgromadzenia. Skrzywdzili oni co najmniej 175 osób. 60 ofiar w wieku 11-16 lat skrzywdził osobiście ks. Maciel. Większość z nich to chłopcy.

d2y30no

Spośród 33 kapłanów, którzy wykorzystywali nieletnich, sześciu zmarło, ośmiu zrezygnowało ze stanu kapłańskiego, jeden opuścił Legion. 18 duchownych pozostało w zgromadzeniu, z czego 14 nie pełni publicznej posługi kapłańskiej, a czterech "ma ograniczoną posługę, która wyklucza duszpasterstwo nieletnich".

Kardynał Angelo Sodano sekretarz stanu z czasów pontyfikatu św. Jana Pawła II próbował ukryć sprawę. Papież Franciszek przyjął jego rezygnację tego samego dnia, kiedy światło dzienne ujrzał raport dot. pedofilii w Legionie Chrystusa.

Przeczytaj również: Franciszek zwrócił się do Polaków. "Można przezwyciężyć gniew i ocalić przyjaźń"

d2y30no

Maciel miał kilkoro dzieci, został oskarżony o to, że zarządza zgromadzeniem, stosując metody znane z sekt. Jedyną karą, jaką otrzymał było usunięcie ze służby publicznej w 2006 r. Dwa lata później zmarł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y30no

Podziel się opinią

Share

d2y30no

d2y30no
Więcej tematów