Trwa ładowanie...

List ambasadorów w Polsce ws. LGBT. Jest reakcja MSZ

"Prawa człowieka nie są ideologią - są uniwersalne" - napisała na swoim profilu ambasador USA Georgette Mosbacher, informując o liście otwartym kilkudziesięciu ambasadorów w Polsce. Wyrazili w nim poparcie dla osób LGBT. Jest reakcja MSZ na ten dokument.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński odpowiada na list otwarty ambasadorów ws. LGBTWiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński odpowiada na list otwarty ambasadorów ws. LGBTŹródło: East News, fot: AP, Associated Press
d3fwxuu
d3fwxuu

"Polskie prawo w równym stopniu chroni wszystkich ludzi: nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym ani gospodarczym - z jakiejkolwiek przyczyny. W pełni zgadzamy się z tym przesłaniem dzisiejszego listu ambasadorów akredytowanych w Warszawie" - napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

"Pozytywnie oceniamy też fakt, że w opublikowanym dziś liście nie powtórzono rozpowszechnianych w ostatnim czasie fake newsów na temat rzekomych 'stref wolnych od LGBT”'. Debata publiczna powinna opierać się na faktach, nie na fałszywych narracjach kreowanych przez media i 'aktywistów'" - podkreślił w kolejnym wpisie wiceminister Jabłoński.

"Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z Konstytucją RP małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Stwierdzenie tego faktu (także w uchwałach władz samorządowych) nie jest dyskryminacją - jest wyrazem szacunku dla obowiązującego prawa i dla wartości, które wyznają Polacy" - zaznaczył wiceszef MSZ.

Przypomnijmy, że w niedzielę miała miejsce doroczna ceremonia rozdania Koron Równości zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Podczas uroczystości wręczane były nagrody dla osób i organizacji, które przyczyniły się do zwiększenia poziomu akceptacji i tolerancji w Polsce.

d3fwxuu

Z tej okazji ambasador Belgii Luc Jacobs przedstawił list poparcia dla społeczności LGBT+, podpisany przez 50 ambasadorów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych w Polsce.

Autorzy listu podkreślają, że uznają "przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka". "Szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans" - czytamy w liście otwartym.

"Musimy wspólnie pracować na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji" - stwierdzili sygnatariusze listu.

"Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - dodano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fwxuu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fwxuu
Więcej tematów