List ambasadorów w Polsce ws. LGBT. Jest reakcja MSZ
"Prawa człowieka nie są ideologią - są uniwersalne" - napisała na swoim profilu ambasador USA Georgette Mosbacher, informując o liście otwartym kilkudziesięciu ambasadorów w Polsce. Wyrazili w nim poparcie dla osób LGBT. Jest reakcja MSZ na ten dokument.
27.09.2020 23:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Polskie prawo w równym stopniu chroni wszystkich ludzi: nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym ani gospodarczym - z jakiejkolwiek przyczyny. W pełni zgadzamy się z tym przesłaniem dzisiejszego listu ambasadorów akredytowanych w Warszawie" - napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
"Pozytywnie oceniamy też fakt, że w opublikowanym dziś liście nie powtórzono rozpowszechnianych w ostatnim czasie fake newsów na temat rzekomych 'stref wolnych od LGBT”'. Debata publiczna powinna opierać się na faktach, nie na fałszywych narracjach kreowanych przez media i 'aktywistów'" - podkreślił w kolejnym wpisie wiceminister Jabłoński.
"Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z Konstytucją RP małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Stwierdzenie tego faktu (także w uchwałach władz samorządowych) nie jest dyskryminacją - jest wyrazem szacunku dla obowiązującego prawa i dla wartości, które wyznają Polacy" - zaznaczył wiceszef MSZ.
Przypomnijmy, że w niedzielę miała miejsce doroczna ceremonia rozdania Koron Równości zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Podczas uroczystości wręczane były nagrody dla osób i organizacji, które przyczyniły się do zwiększenia poziomu akceptacji i tolerancji w Polsce.
Z tej okazji ambasador Belgii Luc Jacobs przedstawił list poparcia dla społeczności LGBT+, podpisany przez 50 ambasadorów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych w Polsce.
Autorzy listu podkreślają, że uznają "przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka". "Szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans" - czytamy w liście otwartym.
"Musimy wspólnie pracować na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji" - stwierdzili sygnatariusze listu.
"Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - dodano.