Lirydy pojawią się na niebie. Noc spadających gwiazd już wkrótce

Lirydy to rój meteorów, który rozświetla nocne niebo pod koniec kwietnia. Zjawisko to - w przypadku dobrej pogody - będzie widoczne w Polsce. Kiedy nastąpi jego maksimum? W którą część nieba spojrzeć, by doświadczyć tego niezwykłego zjawiska? Odpowiadamy.

Lirydy 2023. Maksimum zjawiska nastąpi 22 kwietnia
Lirydy 2023. Maksimum zjawiska nastąpi 22 kwietnia
Źródło zdjęć: © Unsplash

Lirydy to rój meteorów, który jako pierwszy został opisany w starożytnych kronikach. Najstarsze wzmianki o nim pojawiły się w kronikach chińskich już 2 tys. lat p.n.e. Źródłem "spadających gwiazd" jest kometa Thatcher (C/1861 G1).

Lirydy. Kiedy będzie noc spadających gwiazd?

Aktywność Lirydów wyróżnia się stałością. Rój meteorów każdego roku pojawia się na niebie około 16 kwietnia i pozostaje aktywny do 25 kwietnia. W 2023 roku jego maksimum nastąpi natomiast w nocy 22 kwietnia. W tym czasie ZHR, czyli liczba meteorów, jaką może zaobserwować obserwator w czasie godziny, może osiągnąć nawet 20, co oznacza, że średnio co trzy minuty niebo przetnie "spadająca gwiazda".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tęczowy meteoryt w Kostaryce. Aguas Zarcas zawiera informacje o powstaniu życia na Ziemi

Obserwację Lirydów warto rozpocząć w późnych godzinach wieczornych - tuż po zmierzchu radiant roju jest zbyt niski, przez co ich widoczność nie jest zbyt dobra. Najlepszym czasem na obserwację Lirydów w Polsce będzie godzina 23:00 - wówczas rój znajduje się na wysokości około 30 stopni, dzięki czemu spadające gwiazdy są lepiej widoczne.

Lirydy w Polsce. Jak obserwować rój meteorów?

Podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony, by Lirydy były widoczne na nocnym niebie, jest dobra pogoda. W przypadku zachmurzenia obserwacje nie będą możliwe. Zjawisko to najlepiej jest oglądać w miejscach oddalonych od skupisk świateł. Chociaż "spadające gwiazdy" będą widoczne gołym okiem, podczas obserwacji, przydatne mogą okazać się nawet najprostsze urządzenia optyczne, np. lornetki.

Miejscem na niebie, z którego zdają się "spadać" Lirydy jest konstelacja Lutni, a dokładnie jej południowa część. Zlokalizować ją może pomóc bardzo jasna gwiazda - Wega. Podczas obserwacji warto skierować wzrok we wschodnią lub południowo-wschodnią część nieba.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)