Trwa ładowanie...
d2rjp9a

Liga Arabska krytykuje Trumpa ws. Izraela. "Pogrąży region w chaosie"

Liga Arabska skrytykowała USA za uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela. Wystosowano również wezwanie do Waszyngtonu o anulowanie tej decyzji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Liga Arabska krytykuje USA za uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela
Liga Arabska krytykuje USA za uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela (East News, Fot: AP/FOTOLINK)
d2rjp9a

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Ligi Arabskiej spotkali się w stolicy Egiptu, by omówić działania, jakie należy podjąć po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniosą tam swoją ambasadę. Szefowie dyplomacji wspólnie przyznali, że decyzja prezydenta USA jest "niebezpiecznym naruszeniem prawa międzynarodowego" i zwiększy przemoc w regionie.

- Decyzja nie ma skutków prawnych, pogłębia napięcie, rozpala gniew i grozi pogrążeniem regionu w większej przemocy i chaosie - napisała w oświadczeniu Liga Arabska. - Kontrowersyjna decyzja Donalda Trumpa stawia pod znakiem zapytania rolę USA w procesie pokojowym w regionie - stwierdził z kolei sekretarz generalny Ligi Ahmed Abul-Ghei.

Nie ustalono żadnych konkretnych działań. Niemiecka agencja prasowa dpa zwróciła uwagę, że może się to wiązać z uzależnieniem od Waszyngtonu niektórych krajów członkowskich.

d2rjp9a

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta.

Zobacz również: atak na synagogę w Goteborgu

Decyzja prezydenta Trumpa wywołała protesty m.in. na Zachodnim Brzegu Jordanu, Strefie Gazy i we wschodniej części Jerozolimy. W atakach izraelskiego lotnictwa, przeprowadzonych w odpowiedzi na ostrzał rakietowy terytorium Izraela, i w starciach z izraelskimi siłami bezpieczeństwa zginęło czterech Palestyńczyków, a kilkuset zostało rannych.

źródło: rmf fm

d2rjp9a

Podziel się opinią

Share
d2rjp9a
d2rjp9a
Więcej tematów