"Lidove noviny" przeciwko nazywaniu Auschwitz "polskim obozem"
Przeciwko pojawiającym się czasami w czeskich mediach - przy okazji przypominania 60. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz - określeniom "polski obóz koncentracyjny" zaprotestowała w czwartek na łamach prestiżowego dziennika "Lidove noviny" znana publicystka Petruszka Szustrova.
27.01.2005 10:50
"Znów usłyszałam określenie: polski obóz koncentracyjny. I znów wyprowadziło mnie to z równowagi. Nazistowskie obozy zlokalizowane w Polsce nie były przecież 'polskie'. Wiem, że ludzie mówią tak z głupoty, używając skrótu, ale czy ktoś mówi o Małej Twierdzy w Terezinie (w czasie II wojny światowej był tam obóz i więzienie praskiego gestapo) jako o 'czeskim obozie koncentracyjnym'?" - napisała Szustrova.
Jej zdaniem takie skróty myślowe i niedokładności są szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy uczniowie mają tylko "mglistą wiedzę o istnieniu w czasie wojny obozów zagłady".
"Nie jestem poza tym pewna - napisała Szustrova - czy o obozach pracy lub obozach zagłady w ogóle można mówić określając ich narodowość. W niemieckich obozach niemieccy antyfaszyści cierpieli i umierali tak samo, jak przedstawiciele innych narodowości. Obozy nie były tworzone przez narody, ale reżimy".
We wszystkich praskich dziennikach pojawiły się w czwartek obszerne informacje i komentarze poświęcone 60. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Gazety przygotowały specjalne dodatki poświęcone problematyce holokaustu i przynoszące wspomnienia tych, którzy cudem przeżyli okres zagłady. O rocznicowych obchodach w Polsce bardzo obszernie informują wszystkie stacje radiowe i telewizyjne.