Trwa ładowanie...

Lidl sprzeda "niedoskonałe buraki". Sieć pomogła polskiemu rolnikowi

Lidl wykupił "niedoskonałe buraki". Sieć supermarketów zdecydowała się pomóc rolnikowi z woj. łódzkiego, który zebrał ze swojego pola 1,5 tys. ton zdeformowanych warzyw. O sprawie media poinformowały po raz pierwszy w grudniu ubiegłego roku.

Share
Lidl sprzeda "niedoskonałe buraki". Sieć pomogła polskiemu rolnikowi
Lidl sprzeda "niedoskonałe buraki". Sieć pomogła polskiemu rolnikowiŹródło: Getty Images
d2nhc83

O burakach wyróżniających się niecodziennym kształtem zrobiło się głośno kilka tygodni temu. Mieczysław Miszczak, rolnik z powiatu łęczyckiego, zebrał ze swojego pola 1,5 tys. ton "niedoskonałych" buraków holenderskich. Ich niedoskonałość polega na tym, że są one widocznie powykrzywiane, przez co znacząco różnią się od tych, które znamy ze sklepów wielkopowierzchniowych.

- Choć buraki są teoretycznie pełnowartościowe, nie mogę ich nigdzie sprzedać. Zainteresowani są tylko pośrednicy, którzy chcą kupować po cenie, która nie zrekompensuje mi kosztów produkcji. Paliwo do maszyn, nawożenie, opryski, podlewanie i zbiór kosztowało mnie tymczasem ponad 100 tys. zł. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt materiału siewnego, energię elektryczną i pracę pomocników. Zastanawiam się teraz, czy buraki sprzedać za bezcen, czy wyrzucić" - tłumaczył niedawno rolnik, cytowany przez serwis sadyogrody.pl.

d2nhc83

"Niedoskonałe buraki" trafią do klientów. Lidl pomógł rolnikowi

Z pomocą Mieczysławowi Miszczakowi przyszła niemiecka sieć sklepów Lidl. Kierownictwo dyskontu poinformowało w komunikacie, że zakupiło od niego niecodziennie wyglądające buraki i już niedługo będą one dostępne do kupienia.

"O sprawie Pana Mieczysława Miszczaka dowiedzieliśmy się z mediów. Zgłosiliśmy się od razu do rolnika z propozycją zakupu niedoskonałych warzyw. Wierzymy, że klienci mimo to wykorzystają buraki w kuchni i w ten sposób wspólnymi siłami unikniemy zmarnowania buraków" - przekazała Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR Lidl Polska.

Zobacz też: Szczepienia polityków PiS poza kolejnością? Rzecznik rządu komentuje nieoficjalne informacje

Propozycję otrzymaną od Lidla skomentował już sam rolnik. - Sytuacja bez wyjścia jednak ma swój szczęśliwy finał. (...) Cieszę się, że mój apel medialny został wysłuchany i Lidl zdecydował się na zakup warzyw. To dla mnie spora ulga - stwierdził Mieczysław Miszczak, do którego należy gospodarstwo rolne w Węglewicach Kolonii.

d2nhc83

"Nieperfekcyjne buraki" w ofercie sklepu znajdą się już od 18 stycznia. Kilogram warzyw będzie kosztował 0,99 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nhc83

Podziel się opinią

Share
d2nhc83
d2nhc83
Więcej tematów