Lidia Geringer de Oedenberg bliska rezygnacji
Lidia Geringer de Oedenberg, dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans zapowiedziała, że jubileuszowa 40 edycja festiwalu prawdopodobnie będzie jej ostatnią na tym stanowisku.
26.02.2005 | aktual.: 26.02.2005 14:35
Lidia Geringer de Oedenberg skomentowała w ten sposób plany Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, który wszczął procedurę jej odwołania. Do dolnośląskich środowisk muzycznych wysłano pisma z prośbą o opinię w tej sprawie.
Cała ta sprawa jest bardzo intrygująca. Po ubiegłorocznej zmianie zarządu województwa odbyłam rozmowę z nowym marszałkiem, któremu zaproponowałam, że chciałabym zakończyć współpracę z festiwalem po jubileuszowej edycji. Zaznaczyłam jednak, że chcę by była ona taka jak sobie zaplanowałam. I była pełna aprobata. Tymczasem teraz z mediów dowiaduję się, że są inne plany. Nikt z urzędu ze mną nie rozmawiał - mówiła dyrektor Wratislavii Cantans.
Lidia Geringer de Oedenberg jest szefową festiwalu od 1996 roku.
Dodała, że nie widzi żadnego powodu by czepiać się idei trwania na stanowisku wbrew logice. Lidia Geringer de Oedenberg szefuje również Filharmonii Wrocławskiej i jest posłanką Parlamentu Europejskiego. Niemożność pogodzenia tych trzech funkcji to również jeden z zarzutów Urzędu Marszałkowskiego.
Dyrektor festiwalu podczas konferencji przedstawiła program 40 edycji Wratislavii Cantans, która odbędzie się w dniach 9-18 września tego roku. W tym czasie w 25 miastach Dolnego Śląska odbędzie się 50 koncertów. W tym roku po raz pierwszy festiwal opuści granice Polski. Dwa koncerty z muzyką barokową Dolnego Śląska zaplanowano w Czechach i Niemczech.
Podczas festiwalu swoją nową kompozycję "Pieśń o drzewach" zaprezentuje Krzysztof Penderecki. Zagrany zostanie również nowy utwór Wojciecha Kilara "Symfonia o ruchu". Podczas koncertów dyrygować będą m.in. Agnieszka Duczmal, Tadeusz Strugała, Jan Latham - Koenig i Antoni Wit.
Wśród dzieł oratoryjnych, które zostaną zagrane podczas festiwalu jedno wykonanie będzie wyjątkowe - "Ein Deutches Requiem" Brahmsa. Utwór był w programie imprezy w 1997 roku, kiedy to miała miejsce wielka powódź we Wrocławiu. Wtedy, koncert musieliśmy odwołać. Tym razem na pewno się odbędzie - mówiła Lidia Geringer de Oedenberg.
W programie festiwalu są również dwie opery. Jedna "Dialogi Karmelitanek" Francisa Pulenca z orkiestrą, chórem i ponad 20 solistami zostanie zagrana w kościele Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Drugą, dla dzieci - "Mały kominiarczyk" Benjamina Brittena - będzie można zobaczyć w Teatrze Współczesnym w stolicy Dolnego Śląska.
Budżet tegorocznego festiwalu wyniesie około 4,5 mln zł. Są to środki uzyskane od samorządu Wrocławia, Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury, sponsorów i z wpływów własnych festiwalu.