Trwa ładowanie...

Liderzy siatki terrorystycznej z Verviers skazani

• Belgijski sąd skazał trzech członków grupy na 16 lat więzienia
• Czwarty usłyszał wyrok ośmiu lat więzienia
• Komórka terrorystyczna została rozbita w styczniu 2015
• Siatka była powiązana z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS)

Share
Liderzy siatki terrorystycznej z Verviers skazani
Źródło: AFP, fot: John Thys
d4474ge

Trzej sądzeni, Marouan el Bali, Souhaib el Abdi i Mohamed Arshad, usłyszeli wyroki 16 lat więzienia. Z kolei Omar Damache został skazany na osiem lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa prokuratura wykazała, że skazani planowali ataki w Brukseli oraz byli w stałym kontakcie z Państwem Islamskim za pośrednictwem koordynatora paryskich zamachów terrorystycznych, Belga o marokańskich korzeniach Abdelhamida Abaaouda. Zdaniem belgijskiej prokuratury Abaaoud, który zginął kilka dni po paryskich atakach w operacji francuskich oddziałów antyterrorystycznych, był szefem tej komórki.

Sędzia Pierre Hendrickx wyliczał przestępstwa popełnione przez skazanych; wskazywał na fakt, że podczas akcji policji w miejscowości Verviers na wschodzie Belgii 15 stycznia 2015 roku policja znalazła m.in. środki do produkcji materiałów wybuchowych, w tym TATP, który posłużył dżihadystom podczas zeszłorocznych zamachów w Paryżu, gdzie było 130 ofiar śmiertelnych, i marcowych ataków na brukselskie metro i lotnisko Zaventem, gdzie bojownicy IS zabili 32 osoby.

- Te wszystkie elementy nie pozostawiają żadnej wątpliwości, że komórka z Verviers planowała zamach - oświadczył Hendrickx.

Prokuratura żądała kar od 10 do 18 lat pozbawienia wolności.

d4474ge

Podziel się opinią

Share
d4474ge
d4474ge
Więcej tematów