Trwa ładowanie...
d3io06c
23-03-2005 00:20

Liberalizacja usług w UE?

Przywódcy Unii Europejskiej osiągnęli w Brukseli porozumienie co do zasadniczej rewizji tzw. dyrektywy Bolkesteina w sprawie liberalizacji usług - poinformował premier Szwecji Goeran Persson.

d3io06c
d3io06c

Persson zastrzegł się, że przygotowany przez Komisję Europejską projekt dyrektywy w sprawie liberalizacji usług w UE ma być gruntownie przerobiony, ale nie całkowicie przekreślony. Na rozpoczętym we wtorek w Brukseli szczycie UE nikt nie domagał się jego wycofania - podkreślił.

Zapytany we wtorek późnym wieczorem, czy ktoś podczas szczytu wzywał do wycofania projektu Komisji Europejskiej, Persson odparł: "to nie było omawiane". Dodał, że całkowite przekreślanie projektu przygotowanego przez poprzednią Komisję UE nie byłoby zgodne z tradycją Unii.

Zwany niekiedy "dyrektywą Bolkensteina" projekt wzbudza od tygodni wiele sprzeciwów w takich krajach "starej Unii" jak m.in. Niemcy, Belgia i Szwecja, a także we Francji, która znajduje się w gorącym okresie przed referendum w sprawie konstytucji UE.

Paryż obawia się, że perspektywa wzmożonej konkurencji na rynku usług nastawi Francuzów przeciwko integracji europejskiej i - w rezultacie - także przeciwko konstytucji UE.

d3io06c

We wtorek wieczorem z żądaniem "całkowitego" przeformułowania dotychczasowego projektu tej dyrektywy wystąpił podczas brukselskiego posiedzenia Rady Europejskiej prezydent Francji Jacques Chirac.

W swym wystąpieniu na szczycie, którego tekst został przekazany do wiadomości publicznej przez delegację francuską, Chirac uznał, że obecny projekt tej dyrektywy, sformułowany przez Komisję Europejską, jest "nie do przyjęcia dla Francji".

Zdaniem premiera Marka Belki, podczas szczytu europejskiego należało wykazać się elastycznością w sprawie dyrektywy usługowej, gdyż inaczej zagrożona byłaby ratyfikacja konstytucji europejskiej we Francji.

"Stawka jest zbyt wysoka, wiec nie możemy nie wykazać się minimum elastyczności, skoro rezultatem może być brak ratyfikacji traktatu konstytucyjnego" - powiedział na zakończenie pierwszego dnia szczytu europejskiego Marek Belka.

d3io06c

"Doszliśmy do porozumienia, który satysfakcjonuje wszystkich, czy przynajmniej większość" - dodał Belka komentując osiągnięte w poniedziałek porozumienie w sprawie rewizji dyrektywy liberalizującej usługi w UE.

Premier przypomniał, że dyrektywa budzi kontrowersje w wielu krajach. Dlatego też we wnioskach końcowych, które oficjalnie zostaną przyjęte w środę obok zapewnienia o konieczności liberalizacji usług w UE, "pojawi się stwierdzenie o konieczności zachowania europejskiego modelu socjalnego" - powiedział Belka.

d3io06c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3io06c
Więcej tematów