LGBT. KEP tłumaczy się ze swojego stanowiska ws. terapii dla osób "pragnących odzyskać naturalną orientację płciową"

LGBT to wciąż drażliwa kwestia w Polsce. KEP tłumaczy się ze swojego stanowiska, które wydano po obradach na Jasnej Górze. Dokument zawierał informację m.in. o terapii dla osób "pragnących odzyskać naturalną orientację płciową".

LGBT. KEP tłumaczy się ze stanowiska ws. terapii dla osób z tej społeczności
LGBT. KEP tłumaczy się ze stanowiska ws. terapii dla osób z tej społeczności
Źródło zdjęć: © East News

02.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:46

LGBT to kwestia, która w Polsce od dłuższego czasu wywołuje wiele emocji w społeczeństwie i debacie publicznej. Swoje stanowisko w tej sprawie opublikowała także Konferencja Episkopatu Polski. Dokument nazwano "Stanowisko KEP ws. LGBT+".

LGBT. KEP tłumaczy się ze stanowiska ws. terapii "dla pragnących odzyskać orientację płciową"

Po opublikowaniu stanowiska KEP ws. LGBT pojawiło się wiele pytań. Te, jak zauważa w swoim komunikacie bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, dotyczyły głównie p. 38 stanowiska, w którym zawarta jest informacja o tworzeniu poradni "służących pomocą osobom pragnącym odzyskać zdrowie seksualne i naturalną orientację płciową".

Teraz KEP tłumaczy się z tego punktu dotyczącego osób ze społeczności LGBT. "Dokument (...) ma na myśli 'osoby, które w pewnym momencie uświadomiły sobie, że ich odmienna seksualność nie jest jakimś nieodwołalnym wyrokiem czy bezpowrotnym zakodowaniem, ale jest objawem zranień na różnych poziomach ich osobowości'" - pisze bp Józef Wróbel.

LGBT. KEP: biskupi nie przymuszają tych osób do terapii

Jak dodaje, nieporozumieniem jest interpretacja nauczania biskupów, jakoby chcieli oni przymuszać te osoby do poddania się terapii. "Chodzi o osoby, które szukają takiej pomocy i o nią proszą, gdyż doświadczają cierpienia z powodu ich skłonności" - podkreśla przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

Biskup Wróbel wyjaśnił też, że dokument sugeruje dwa rodzaje pomocy: poradnie o charakterze psychologicznym oraz o charakterze duchowym, które mają prowadzić do "przezwyciężenia skłonności lub przynajmniej duchowego wzmocnienia" osób LGBT.

"Osoba LGBT musi rzeczywiście pragnąć takiej zmiany i nie ma doświadczeń seksualnych typu homoseksualnego" - precyzuje biskup Wróbel.

LGBT. KEP o decyzji ONZ: nakazuje kontrolować, kto się spowiada i z czego

Duchowny odniósł się także do decyzji ONZ, która "zakazała terapii osób LGBT i zakaz ten został wprowadzony w niektórych krajach". W opinii hierarchy takie stanowisko nie ma sensu, ponieważ oznaczałoby ono, że "ONZ nakazuje kontrolować, kto i w jakim celu udaje się do psychologa lub kto chodzi do Kościoła, kto się spowiada i z czego się spowiada".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (180)