"Lex TVN". PiS: nic nie jest przesądzone
Ważą się losy "Lex TVN" autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Podczas konferencji prasowej w Sejmie rzecznicy partii zapewniali, że "nic nie jest jeszcze przesądzone" oraz że "sprawa jest w toku". Nie wiadomo, kiedy projekt może trafić pod obrady Izby.
20.07.2021 13:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prawo i Sprawiedliwość ma problem z zebraniem większości potrzebnej do przyjęcia "Lex TVN". Marek Suski jeszcze przed obradami sejmowej komisji kultury zbywał dziennikarkę stacji, która próbowała się dowiedzieć szczegółów nowelizacji ustawy. - Proszę mnie nie męczyć (...). Ja z TVN nie rozmawiam - mówił poseł PiS, który firmuje projekt.
Po godzinie 13 głos w sprawie przyszłości projektu zabrali Anita Czerwińska oraz Radosław Fogiel. Rzeczniczka PiS zapewniała dziennikarzy o tym, że "sprawa jest w toku", "nic nie jest przesądzone" i że należy czekać na dalszy rozwój sytuacji.
- Na ten moment Sejm zajmie się poselskim projektem ustawy medialnej na bieżącym posiedzeniu; taki jest plan - zaznaczyła Czerwińska, jednak nie chciała doprecyzować, czy nowelizacją zajmie się sejmowa komisja kultury zaplanowana na godzinę 17.
Zobacz też: "Lex TVN". Bielan: nie ma żadnej gry dyplomatycznej z Amerykanami
Towarzyszący jej wicerzecznik PiS powtarzał po raz kolejny, że odpowiednie przepisy własnościowe znajdują się w ustawie z 1993 roku. - Jednak ze względu na różną interpretację niektórych zapisów, chcemy je doprecyzować - zaznaczał.
"Lex TVN". Amerykanie biją na alarm w "Washington Post"
Przeciwko ustawie (w obecnej formie) przeciwni są politycy koalicyjnego Porozumienia. Jarosław Gowin zapowiedział złożenie poprawki do projektu, która rozszerzałaby katalog możliwych właścicieli mediów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego na kraje OECD. W tym wypadku amerykański właściciel TVN nie byłby zmuszony do sprzedaży swoich udziałów.
Zaniepokojeni sytuacją TVN w Polsce są Amerykanie. W niedzielnym wydaniu "Washington Post" - jednego z najbardziej poczytnych dzienników w Stanach Zjednoczonych - pojawiła się opinia, w której propozycję PiS nazwano "atakiem na amerykańską sieć, która wymaga stanowczej reakcji".
Zagraniczni dziennikarze nie mają wątpliwości, że projekt nowej ustawy przybliża Polskę do polityki medialnej Węgier za rządów Victora Orbana. Redakcja "Washington Post" uważa, że celem rządu jest "wymuszenie sprzedaży stacji TVN firmie z Polski", co potwierdzają doniesienia Wirtualnej Polski.
Dziennik apeluje do amerykańskich władz, aby interweniowały w sprawie TVN należącego do Discovery. "Stany Zjednoczone muszą użyć wszystkich kart przetargowych, by zapewnić przetrwanie niezależnej stacji telewizyjnej" - napisano w "Washington Post".