Leszek Sikorski: musimy skoncentrować się na gigantycznym zadłużeniu

Musimy skoncentrować się na zamianie tego gigantycznego, ponad siedmiomiliardowego, zadłużenia o którym mamy coraz głębszą wiedzę w zakresie jego struktury i coraz bardziej na bieżąco to śledzimy dzięki podjętym wcześniej decyzjom - powiedział w "Salonie Politycznym Trójki" Leszek Sikorski, minister zdrowia.

Kamil Durczok: Panie ministrze - o jakim budżecie na ochronę zdrowia Polaków pan marzy?

Leszek Sikorski: No właśnie, o budżecie, który pozwoli realizować podstawowy i nieco więcej świadczeń zdrowotnych, zgodnych z oczekiwaniami, zgodnych ze standardem europejskim, zgodnym z poziomem wiedzy w chwili obecnej.

Kamil Durczok: A na razie ma pan zadłużone na niewyobrażalne kwoty szpitale, coraz większą kwotę o którą NFZ chcą sądzić placówki służby zdrowia i pacjentów, którzy znoszą to wszystko z zadziwiającą cierpliwością, jak pan sądzi jak długo.

Leszek Sikorski: Ja jestem wdzięczny, że pacjenci tak to znoszą, ale to taka jest sytuacja, jeśli pacjent z reguły jest tym oczekującym, pacjent jest tym, który w pewnym sensie zdaje sobie sprawę z trudności, bo na bieżąco śledzi to co się dzieje i wówczas, kiedy uzyskuje nawet w gorszych warunkach, nawet w długiej kolejce, ale pomoc fachową i pomoc, która rzeczywiście jest dla nich istotną to z mojej praktyki mogę powiedzieć, że potrafię się w to wczuć i to zrozumieć.

Kamil Durczok: Panie ministrze, pytanie, czy uzyskuje pomoc fachową ze strony ministerstwa, bo 25 lipca po posiedzeniu rządu usłyszeliśmy, że w ciągu dwóch miesięcy powstaną dwa projekty ustaw, które mają przynieść poprawę w ochronie zdrowia. Przedwczoraj dowiedzieliśmy się, że te projekty jednak najprawdopodobniej nie powstaną.

Leszek Sikorski: I tu muszę przerwać, nie ma uzasadnienia, żeby agencja prasowa podała taką informację, że prawdopodobnie.

Kamil Durczok: To pan minister wie, z jakiego źródła korzystałem.

Leszek Sikorski: ... że rząd nie zdąży, chcę powiedzieć, że prace aczkolwiek w bardzo trudnej materii, postępują zgodnie z przyjętym na posiedzeniu rządu harmonogramem. Regularnie odbywały się posiedzenia zespołu międzyresortowego, któremu przewodzi pan minister Hausner z udziałem ministra finansów i ministra skarbu z udziałem wszystkich ministrów mojego resortu i z tych posiedzeń wynika przygotowanie krok po kroku i przedstawianie tego jak to było na poprzednim posiedzeniu rządu, tego jak to było na wtorkowym również komitecie stałym rady ministrów.

Kamil Durczok: No dobrze, ale czy będą te ustawy, czy będą znowu ekspertyzy, regulacje, założenia i śledzenie danych do oceny skutków regulacji opracowywanych ustaw?

Leszek Sikorski: Nie, nie, to są wszystko kroki, które muszą być przygotowane i są realizowane, tak jak powiedziałem były przedstawione założenia ramowe, są przedstawione założenia do ustawy, będą przygotowane i staną na posiedzeniu rządu zgodnie z planem dwa projekty ustaw regulujących problem, a więc zmiany ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i ustawy o restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej i to z całą pewnością we wrześniu będzie pod obradami rządu i wyjdzie do parlamentu.

Kamil Durczok: A co takiego znajduje się w tych ustawach, co mogłoby ratować polski system ochrony zdrowia, przede wszystkim właściwie pacjentów?

Leszek Sikorski: Musimy skoncentrować się na dwóch rzeczach, pierwsze to jest to, co jest sprawą doraźną, doraźną to jest zamiana tego gigantycznego ponad siedmiomiliardowego zadłużenia, o którym mamy coraz głębszą wiedzę w zakresie struktury tego zadłużenia i coraz bardziej na bieżąco to śledzimy dzięki podjętym wcześniej decyzjom, z jednej strony zamiany na dług, który będziemy spłacać w jakimś możliwym do przewidzenia przedziale czasowym...

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)