Leszek Miller: polskie dzieci nie wyżywią się mesjanizmem
Chcemy Europy nowej wizji i nowego przywództwa. Czas odejść od Europy lęku i drastycznych oszczędności - mówił przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller podczas konwencji wyborczej mazowieckiego SLD. - Jeśli pan premier lubi terminologię wojenną, to wczoraj miał swój polityczny Stalingrad, wczoraj poniósł widowiskową klęskę - ocenił szef Sojuszu. - Dobrze, żeby wszyscy wiedzieli, że polskie dzieci nie wyżywią się polskim mesjanizmem. Trzeba więcej realizmu, a mniej moralizmu - powiedział komentując spotkanie Tuska z rodzicami niepełnosprawnych dzieci.
- Chcemy Europy nowej wizji i nowego przywództwa. Mamy nadzieję, że zwycięstwo europejskiej lewicy pozwoli, aby na czele Komisji Europejskiej stanął lewicowy kandydat - obecny szef Parlamentu Europejskiego niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz - powiedział Miller.
- Chcemy Europy bardziej demokratycznej, bardziej socjalnej, bardziej sprawiedliwej i bardziej zintegrowanej, bardziej postępowej, różnorodnej, otwartej, tolerancyjnej. Europy, która skuteczniej walczy z bezrobociem, w tym wśród ludzi młodych. Europy, która popiera równość płci, równość praw kobiet i mężczyzn, Europy, która gwarantuje właściwe standardy i ustala zakres fundamentalnych praw socjalnych, takich jak płace i prawa pracownicze - wyliczał przewodniczący SLD.
Zaznaczył, że chodzi o Europę ze wspólną polityką naukową i edukacyjną, ale także Europę wspólnej polityki energetycznej, aby każdy obywatel miał w domu tani prąd elektryczny i tanie ogrzewanie, oraz o Europę ze wspólną polityką zagraniczną, stojącą na straży bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa międzynarodowego poza Unią.
- Tak wygląda nasze europejskie marzenie, nasz cel. Wierzę, że jest to w zasięgu ręki. To będzie wielki impuls na drodze budowania nowego etapu wspólnoty europejskiej. Impuls, jaki wyśle europejska lewica - dodał.
Jak mówił, prawicowi politycy w ostatnich latach stworzyli Europę strachu i drastycznych oszczędności. - Nikt jednak - jak dotąd - lęków i obaw nie wpisał do głównego przesłania kampanii wyborczej, nikt oprócz Donalda Tuska. Pan premier zaprzągł bezpieczeństwo narodowe Polski do swojego wyborczego rydwanu. Straszenie Jarosławem Kaczyńskim się wypaliło, dlatego premier postanowił znaleźć nowe zagrożenie i nowe niebezpieczeństwo - ocenił Miller.
Jego zdaniem histeria wojenna i stan zagrożenia mają uratować PO przed spodziewaną klęską. Podkreślił, że SLD w histerii wojennej i straszenia nie będzie brać udziału. "Odmawiamy" - podkreślił.
Zdaniem szefa Sojuszu, zagrożenia dla Europy są inne, nie tylko sytuacja na Ukrainie. "Przede wszystkim jest nim wysokie bezrobocie, brak perspektyw dla młodego pokolenia, pojawienie się obszarów biedy i nędzy, rosnący europejski sceptycyzm i silne narodowe nacjonalizmy, to są niebezpieczeństwa, które mogą zniszczyć Europę i przed którymi musimy się bronić" - powiedział.
- Rozpętywanie histerii wojennych jest postępowaniem niewłaściwym. Polska jest bezpieczna. Jest w NATO, jest w Unii Europejskiej i to są gwarancje naszego narodowego bezpieczeństwa - podkreślił Miller.
Przypomniał, że jego ugrupowanie wiele razy wypowiadało się na temat sytuacji na Ukrainie. - Niezmiennie SLD opowiada się za utrzymaniem suwerenności i niepodzielności terytorialnej Ukrainy. Uważamy, że eskalacja konfliktu krymskiego stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Potępiamy rozwiązanie siłowe godzące w integralność Ukrainy, a także będące złamaniem umów międzynarodowych i praw. Wiemy, jak ważne i bezpieczne są polskie granice, bo nasze granice też przez lata były kwestionowane - powiedział.
- Chyląc czoło przed ludźmi, którzy na Majdanie walczyli o swoją godność, o wolność, o swoje prawa, oddajemy im należny szacunek, pytamy nie tylko o Ukrainę, ale też o to, jaka będzie ta Ukraina - zaznaczył.
Miller odniósł się także do sobotniego wieczornego spotkania Tuska z protestującymi w sejmie rodzicami dzieci niepełnosprawnych. - Jeśli premier mówi zdesperowanym matkom, że nie ma pieniędzy, to podpowiadamy: niech poszuka w aferach korupcyjnych własnego państwa, w Ministerstwie Sprawiedliwości, w MSWiA, w ustawionych przetargach na informatyzację, w OFE, gdzie cała część obligacyjna znika - wyliczał.
- Jeśli pan premier lubi terminologię wojenną, to wczoraj miał swój polityczny Stalingrad, wczoraj poniósł widowiskową klęskę - ocenił szef Sojuszu. - Dobrze, żeby wszyscy wiedzieli, że polskie dzieci nie wyżywią się polskim mesjanizmem. Trzeba więcej realizmu, a mniej moralizmu - dodał.
Podczas konwencji przedstawiono kandydatów SLD do Parlementu Europejskiego startujących z Mazowsza i Warszawy. Listę warszawską (okręg obejmuje stolicę i kilka okolicznych powiatów) otwiera europoseł i b. szef SLD Wojciech Olejniczak. Kolejne miejsca otrzymali: b. wiceszefowa partii i b. posłanka Katarzyna Piekarska, b. minister zdrowia Marek Balicki, a także dwoje znanych działaczy na rzecz praw kobiet i praw mniejszości: Alicja Tysiąc i Krystian Legierski. Ostatnia pozycja na liście przypadła b. posłowi SLD Piotrowi Gadzinowskiemu.
Z kolei w okręgu mazowieckim (obejmuje m.in. Płock, Radom i Siedlce) "jedynką" jest b. minister pracy w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, związana niegdyś z Samoobroną Anna Kalata. "Dwójka" listy to rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku prof. Adam Koseski. Na liście znalazła się też szefowa sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisława Prządka (miejsce trzecie).
Podczas konwencji mówiono także o wyborach samorządowych, które odbędą się jesienią. Przedstawiono liderów list SLD do Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz kandydatów na prezydentów miast w woj. mazowieckim.