Lepper: skończę ze "spychologią" w Polsce
Kandydat na prezydenta, przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper, będzie dążył do ustanowienia budżetu zadaniowego. Jako prezydent zamierza postawić na młodzież i współpracę z premierem. W polityce zagranicznej Andrzej Lepper zapowiada otwartość na Europę Wschodnią i walkę o lepsze traktowanie nowych państw Unii Europejskiej przez tak zwaną "starą Europę". Kandydat Samoobrony przyznał, że jest za zmianą systemu rządów na system prezydencki, w którym nie będzie, jak to określił, "spychologii".
25.05.2010 | aktual.: 25.05.2010 10:32
Zobacz galerię Lepper nie składa broni
Były wicepremier i minister rolnictwa w rządzie PiS Andrzej Lepper powiedział, że w kampanii wyborczej, ale i potencjalnych rządach, zamierza postawić na młodzież. Andrzej Lepper chce doprowadzić do wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorców, którzy dzięki temu będą tworzyć nowe miejsca pracy, głównie dla młodych ludzi.
Andrzej Lepper podkreśla, że po zwycięstwie w wyborach prezydenckich wystąpi z inicjatywą zmiany ustawy budżetowej. Jego zdaniem, potrzebny jest w Polsce budżet zadaniowy, który w pierwszej kolejności zapewni finansowanie służby zdrowia, świadczeń socjalnych, oświaty, czyli koszty funkcjonowania państwa wynikające z konstytucji.
Andrzej Lepper zapowiada także wystąpienie z inicjatywą ustawy dotyczącej ochrony ludzi pracujących. Jego zdaniem, w Polsce są grupy osób wykluczonych, czyli między innymi tych, którzy pracują umowę-zlecenie i nie mają żadnych praw. Kandydat Samoobrony zamierza wprowadzić równowagę w interesach między pracodawcą a pracobiorcą.
Kandydat Samoobrony po zwycięstwie w wyborach prezydenckich widzi siebie jako prezydenta współpracującego z premierem, bowiem - jak podkreśla - tak wynika z konstytucji. Andrzej Lepper jest jednak za zmianą systemu rządów na prezydencki, w którym nie będzie, jak się wyraża, "spychologii", czyli przenoszenia odpowiedzialności między prezydentem, rządem a parlamentem. Jego zdaniem, w systemie prezydenckim wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność za politykę państwa.
W polityce zagranicznej Andrzej Lepper stawia na współpracę z Unią Europejską, poprawne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi oraz otwartość na kraje Europy Wschodniej. Kandydat Samoobrony krytykuje natomiast Sojusz Północnoatlantycki. Jego zdaniem, NATO nie spełnia swoich zadań, jest niekiedy imperialne i dążące do wojen, dlatego potrzebna jest jego reforma. Andrzej Lepper nie uznaje jednak za zasadne tworzenia nowego bloku militarnego w ramach Unii Europejskiej.